-
CREVA #1 - prah 990.00 RSD
-
IMUNO #1 590.00 RSD
-
MOZAK 590.00 RSD

Zato ih nazivaju i „hlebom budućnosti“.
„Bačka“ bogata uljem
Količina ulja u orasima zavisi, pre svega, od osobenosti sorte i proizvodnog područja. Najviše ima jezgra bugarske sorte „plovdivki“, i do 80,4 procenta. Naše sorte i selekcije takođe sadrže dosta ulja, većina od 60 do 70 %. Međutim, kada potiču iz toplijih krajeva, plodovi su siromašniji uljem. To ne mora da znači da su lošijeg kvaliteta, jer najčešće sadrže obilje proteina i drugih značajnih materija.
Najveće prisustvo ulja utvrđeno je u jezgi „bačke“ (59,8 osdsto), a od ostalih u plodu sorte „kazaku“ (74,8 odsto). Lešnici najčešće imaju 60-65 odsto ulja, međutim, ispitivanja su pokazala da može biti i više kada je u pitanju mečja leska, u zavisnosti od genotipa. Takođe, utvrđeno je da orahovo ulje sadrži do 91,8 procenata nezasićenih masnih kiselina, koje kiseonik ne razara zahvaljujući prisustvu vitamina E (antioksidant).
U ulju lešnika nalazi se preko 90 % nezasićenih masnih kiselina, a zasićenih manje od deset odsto. Trebalo bi napomenuti i to da se u ovim delikatesnim jestivim uljima vitamini mogu sačuvati samo kada su dobijena hladnim postupkom (presovanjem).
Proteini , vitamini, minerali
U orasima uglavnom ima 15-22 % proteina, a u lešnicima se taj sadržaj kreće od 15 do17 procenata. Vrhunskog su kvaliteta, sastavljeni od niza esencijalnih i drugih aminokiselina. Zbog njihove velike zastupljenosti, ostaci posle ceđenja ulja iz jezgre odlična su proteinska hrana, pa se mogu praviti i ukusne šnicle.
Posebnu vrednost orasima daju vitamini. U 100 grama jezgre nalazi se do 1,4 miligrama E vitamina, 30-50 mg vitamina C, zatim vitamina A do 0,1, B3 0,3-0,5 mg i PP 1-1,2 miligrama. Zastupljeni su i B1, B2 i drugi, a u lešnicima pored navedenih ima i vitamina B6.
I zbog sadržaja minerala (do 3 %), orasi zaslužuju značajno mesto u ishrani. Najbogatiji su fosforom, a prisutni su i kalijum, magnezijum, kalcijum, gvožđe i drugi. Važan element je jod, naročito zastupljen u klapini, ali i poluzrelom jezgru oraha. Sastav mineralnih materija oraha i lešnika malo se razlikuje, a siromašni su šećerom, pa ih mogu jesti i dijabetičari.
Zdravstveno bezbedna hrana
Orah i leska su pogodni za biološku proizvodnju. Jestivi deo (jezgra) obe vrste je dvostruko zaštićen, orah klapinom, lešnik kupulom i ljuskom, tako da najčešće ne sadrže ostatke pesticida. Takođe, mogu se plantažno gajiti, uz minimalnu zaštitu ako se odaberu sorte otporne na bolesti i štetočine.
Nauči kako da koristiš prirodne metode za očuvanje zdravlja. Redovno šaljemo korisne savete o zdravoj ishrani, biljnim preparatima i tehnikama za jačanje organizma.
Prijavom na newsletter, slažeš se sa uslovima korišćenja.
Danas sam završila sa čišćenjem creva preventivno radi unapređenja zdravlja, jer to treba svako da uradi, pa ću zatim uraditi blago čišćenje jetre. Pozdrav svima koji misle na svoje zdravlje i da obavezno urade čišćenje creva.
Pre deset dana sam pocela da pijem formulu 1 i počela sam da se praznim. Grčevi su bili nepodnošljivi a olakšanje veliko. Preparat je sjajan.
Imam problem sa suvom kožom, pogotovo u zimskim danima. Ovu kremu već drugu kutiju kupujem, daje mi hidrataciju dugotrajnu, ne samo 20-30 minuta kako je slučaj sa drugim kremema za suvu kožu daleko skupljim od ove. Moja preporuka svakako.
Nemaš nalog?
Kreiraj nalog
Skorašnji komentari