• 0

Voda od pšeničnih mekinja (za alkalizaciju organizma)

 
Priprema:
 
Stavi se 5-10 supenih kašika svežih pšeničnih mekinja u 1 litar hladne vode. Pošto odstoji 12 sati, vodu treba procediti i piti u toku dana. Temperatura vode treba da odgovara sobnoj temperaturi (bez dodatnog podgrevanja). Ne treba je čuvati za nared ni dan.
 
Namirnice koje 100% reaguju kao baze, i koje su korisne u ishrani bile bi:
 
– Povrće
– Zelena hrana
– Crni luk, krompir
– Jestivo kestenje
– Pšenične mekinje
– Pšenične klice
 
Namirnice koje stvaraju kiselinu u organizmu, i koje nisu preporučljive su: meso, masnoće životinjskog porekla, rafinisano ulje, belo brašno, rafinisani šećer, kuhinjska so (u prekomernoj upotrebi).
 
Naročito su škodljivi poslastičarski proizvodi, kolači, čokolade, slatkiši spremljeni od belog brašna i uz upotrebu velike količine šećera i masnoće.
 
Neutralnim namirnicama pripadaju i: lubenica, paradajz, dobro sazrele jabuke.
 
Kao začin za salate i jela može se koristiti biljni prah od:
 
– Lišća ribizle
– Bobica kleke
– Listova mente
– Bokvice
– Kima
– Anisa
– Estragona
– Čubara (vriska)
– Žalfije
– Majorana
– Hajdučke trave.
 
Preporučuje se takođe i prah od sledećeg zeleniša:
 
– Iseckani i osušeni peršun i baštenska potočarka
– Iseckani i sušeni miloduh
– Kopriva, maslačak
– Iseckano i osušeno lišće celera
– Iseckana i osušena mirođija (kopar).
 
Namirnice koje se mogu koristiti u toku lečenja sokovima i presnom hranom:
 
Posle terapije sokovima, mogu se jesti semenke uljarica (suncokret, seme bundeve), koje nisu pržene već samo pečene, zatim susam, orasi, lešnici, naut (leblebija), sveže pšenične mekinje, med, morska so, hladno ceđeno ulje (maslinovo), i piti izvorska ili destilovana voda.
 
Pažnja! Med treba da bude prirodan i da se pravilno čuva (nikako u posudama od aluminijuma).
 
Naročitu vrednost, kako za bolesne, tako i za zdrave osobe, imaju presne kaše od žitarica ili žitnih klica.
 

Nekuvana sveža kaša od žitarica

 
Sveže kaše od pšenice, raži, ječma poseduju pored prirodnih fermenata (enzima) i aktivna svojstva koja podstiču rast i regeneraciju ćelija. Određene supstance koje kaša od žitarica sadrži, stimulativno deluju na varenje, podižu nivo radne sposobnosti, otklanjaju umor, skraćuju period potreban za oporavak bolesnika, što sve zajedno olakšava regeneraciju obolelog organizma.
 
Sastojci za presnu kašu od žitarica (za 1 osobu):
 
– 50 g krupno mlevene pšenice
– 5 supenih kašika vode
– 15 g slatkog suvog voća
– 100 g jabuka ili drugog svežeg voća
– 1 kašika putera od oraha
 
Način pripremanja kaše od žitarica:
 
Krupno samlevenu pšenicu pomešati sa 5 kašika vode i ostaviti da odstoji 12 sati. U drugoj posudi potopiti sušeno voće (u vodi). Posle 12 sati meša se potopljena pšenica sa potopljenim suvim voćem i dodaju se orasi. Po ukusu se dodaje i limunov sok. Na kraju treba izrendati jabuke (na plastično rende), umešati u kašu i servirati. Umesto jabuka, zavisno od sezone, može se koristiti i drugo voće. Preporučljivo je da se pšenica melje svaki put pre upotrebe, ili ako je već samlevena ne treba da stoji duže od 8 dana, kako ne bi izgubila aktivna svojstva.
 
Topli napici se mogu koristiti 1-2 sata pošto smo pojeli kašu.
 
Ista kaša pripremljena od žitnih klica:
 
Način pripreme: Pšenica i raž (od poslednje žetve) pomešaju se u jednakim razmerama. Stave se u sud, preliju vodom (tako da zrna budu prekrivena) i ostave da odstoje 12 sati – preko noći. Zatim se voda prospe, zrnevlje se stavi u sito i dobro opere u vodi, kako bi se otklonili fermentativni bacili koji menjaju njegov ukus. Nakon ovoga, žito treba ostaviti da odstoji ceo dan, bez dodavanja vode. Uveče ga treba ponovo oprati i potopiti u vodu da odstoji 12 sati. Ova procedura se ponavlja sve dok embrion ne dosegne dužinu od 0,5 cm. Kada bi se proces klijanja i dalje nastavio, zrnevlje bi se pokvarilo.
 
Preporučljivo je da se proces klijanja odvija na sobnoj temperaturi (oko 18°C).
 
Ako pšenica sporije klija, treba je potopiti u vodu 24 sata pre raži.
 
Prilikom klijanja zrna omekšaju, tako da se mogu zgnječiti pod prstima, lako se žvaću i prijatnog su ukusa. Ako je ukus kiseo, ne treba ih koristiti.
 
Proklijala zrna se mogu jesti bez dodataka ili u različitim kom binacijama sa ovsenim i kukuruznim pahuljicama, voćem, orasima itd.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *