• 756
  • 0

Vazduh ulazi u vaše telo i izlazi iz njega kroz disajni sistem.

Prvo prolazi kroz nos i usta, pa kroz dušnik (traheju). Dušnik se deli na dve cevi tzv. bronhije, koje vode u pluća. Unutar pluća odigrava se proces pod nazivom razmena gasova.
 

Tu kiseonik iz vazduha prelazi u krvotok, a ugljen – dioksid se ispušta kao otpadni proizvod. Izdisanjem se ugljen – dioksid izbacuje iz tela.
 

Kako radi disajni sistem?
 

Vaš nos, grlo, grkljan, dušnik i pluća zajedno sačinjavaju disajni sistem. Kad udahnete, kroz nos i usta uvlačite vazduh. Tako punite pluća vazduhom koji je bogat kiseonikom. Taj kiseonik neophodan za funkcionisanje tela, prenosi se u krv. Krv potom raznosi kiseonik do svih delova tela, hraneći tkiva i organe.
 

Bronhije i bronhiole
 

U plućima se bronhije granaju u manje cevi – bronhiole. One se završavaju avleolama, gde se odigrava razmena gasova. Alveole imaju zid od svega jednog sloja ćelija i okružene su sićušnim krvnim sudovima zvanim kapilari. Oni su obloženi tankim slojem ćelija, kroz koje gasovi mogu lako da prolaze.
 

Udisanje i izdisanje
 

Kada udišete, dijafragma (prečaga) pomera se naniže a vaši međurebarni mišići kreću se upolje. Time se vazduh uvlači kroz vaše disajne puteve , a pluća vam se pune. Kad izdišete, dijafragma se pomera naviše, a mišići se opuštaju. Time se vazduh ponovo istiskuje, a pluća vam se prazne.
 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *