• 0

Na vrhu liste moćnih antikancerogenih biljaka, po mišljenju stručnjaka, nalazi se graviola (Annona muricata), biljka Srednje i Južne Amerike.

Prirodno stanište joj je jug Meksika, Peru i deo Brazila, dok se najmasovnije uzgaja na prostorima Severne Amerike i zapadne Afrike. Graviola je zimzelena biljka blagog i prijatnog ukusa koji podseća na jogurt od jagode, kombinovan sa ananasom i bananom.

Uspeva u područjima visoke vlage sa relativno toplim zimama, jer ne podnosi temperaturu ispod pet stepeni. Na niskim temperaturama lišće i sitne grane, takođe, trpe nepovratna oštećenja gubeći dragocene lekovite sastojke.Za ishranu se upotrebljava plod u svežem obliku ili sok, a lekovita je cela biljka – kora, listovi, plod i semenke. U peruanskoj Amazoniji čaj od listova graviole koristi se kao sredstvo za smirenje i protiv dijabetesa, dok u brazilskoj Amazoniji ovaj čaj koriste za lečenje jetre. U Indiji ga preporučuju za bolji san, protiv bolesti žuči i prehlade, ali i kao sredstvo za brže trežnjenje. U Africi svoju primenu nalazi kao analgetik i kao lek za dečju groznicu.

Ali, savremena istraživanja pokazala su da graviola ima snažno antikancerogeno dejstvo. Ako je verovati istraživačima, graviola efikasno ubija ćelije raka, i čak je deset hiljada puta jača u odnosu na savremene lekove koji se koriste u hemioterapiji.

Osim toga, za razliku od citostatika koji uništavaju i zdrave ćelije, ova biljka destruktivno deluje isključivo na ćelije kancera. Laboratorijski testovi pokazali su da ekstrakt graviole iz stabla ubija maligne ćelije 12 vrsta karcinoma, među kojima i karcinom debelog creva, dojke, prostate, pluća i gušterače.

U lečenju malignih bolesti deluje na više nivoa – uništava maligne ćelije bez štetnih pratećih efekata kao što su mučnine, gubitak težine i kose. Istovremeno, štiti imunološki sistem, pomaže u izbegavanju smrtonosnih infekcija, uspostavlja normalan rad organa, vraća životnu energiju i pozitivan pogled na život.

Povoljno deluje i na rad unutrašnjih organa, uspešno se bori sa gljivicama, bakterijama i parazitima, ublažava depresivna stanja i deluje smirujuće na nervni sistem, reguliše krvni pritisak. Južnoamerički Indijanci je, između ostalog, koriste i za lečenje srca, astme, artritisa.

Osim antikancerogenih sastojaka, zreli plodovi su prava riznica vitamina C, B1 i B2, kao i minerala fosfora. Pojava atipičnih formi Parkinsonove bolesti je jedina navedena neželjena pojava, ukoliko se graviola konzumira u neograničenim količinama. Uzrok su visoke koncentracije anonacina, supstance koja je povezana sa određenim formama Parkinsonove bolesti.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *