Äak 75 odsto masti Äini oleinska kiselina, koja smanjuje nivo holesterola. Masline Å”tite Äelije, spreÄavaju upalne procese, ali važno mesto ima i u pripremanju hrane.
Od drveta do stola
Masline su vrsta voÄa i plod su drveta Olea europaea. Zbog visokog postotka masti (izmeÄu 15 i 35 odsto), maslina je dobila ime po latinskoj reÄi olea, Å”to znaÄi ulje. Cveta u aprilu i maju, a plod se bere u jesen.
Nekada se deo nezrelih maslina brao u septembru i neko vreme potapao u morsku vodu. Posle toga bi se oprale i ostavljale u kamenim ili staklenim posudama, a zatim prelivane morskom vodom i dodavale granÄice komoraÄa. Tako pripremljene su mogle da se koriste do sledeÄeg proleÄa. Crne, potpuno zrele masline su se solile i ostavljale u posude ili pletene korpe, koje su propuÅ”tale vodu. Danas se masline beru u oktobru i novembru. Neke se beru zelene i nezrele, a druge se ostavljaju da potpuno dozru i pocrne.
Raznolikost plodova
Plod je prirodno gorak, pa se nakon branja mora obraditi. Obrada zavisi od vrste, mesta uzgoja, vremena branja, ukusa, teksture i boje koja se želi postiÄi. Na boju maslina, od kojih zavise i njene karakteristike, utiÄe se razliÄitim metodama obrade, ukljuÄujuÄi fermentaciju, i Äuvanjem u ulju, vodi, rasolu ili soli. Osim Å”to menja boju u crnu, ljubiÄastu, smeÄu, crvenu ili žutu, ovim se postupkom maslini menja i tekstura kože, koja može biti glatka i sjajna, ili naborana.
Osim po veliÄini i obliku, masline se razlikuju i po ukusu, a on može da bude kiselkasto-gorak, pikantan ili sladak. Sve ÄeÅ”Äe se mogu pronaÄi i masline bez koÅ”tica, ali i one punjene paprikom ili oraÅ”astim voÄem.
Lekovita svojstva
Masline su važan izvor mononezasiÄenih masnih kiselina i dobar su izvor vitamina E. Äak 75 odsto masti Äini oleinska kiselina, koja smanjuje nivo holesterola. ZahvaljujuÄi stabilnosti mononezasiÄenih masnih kiselina, masline imaju zaÅ”titno delovanje na Äelije, posebno u kombinaciji s vitaminom E. Njihovim uzajamnim delovanjem se smanjuje rizik od oÅ”teÄenja Äelija, i nastajanje upalnih procesa.
Vitamin E je glavni telesni antioksidant, topiv u mastima, koji prikuplja i neutraliÅ”e slobodne radikale u organizmu. Slobodni radikali su uzrok oÅ”teÄenja koja doprinose brojnim oboljenjima. Tako, na primer, oksidiÅ”u holesterol, koji se potom taloži u arterijama, a posledica može biti srÄani ili moždani udar. SpreÄavanjem oksidacije holesterola, masline spreÄavaju i razvoj srÄanih bolesti.
Upotreba maslina
Osim za proizvodnju maslinovog ulja, od kojih je ubedljivo najzdravije hladno ceÄeno malsinovo ulje, masline se u kulinarstvu koriste i za pripremu razliÄitih namaza za predjela. Da biste masline marinirali, potrebno ih je staviti u maslinovo ulje i dodate limunov sok, semenke korijandera i kima.
Smatra se da je maslina jedna od najstarijih namirnica koja se koristi u ljudskoj ishrani. Spominje se u Bibliji. Od antiÄkih vremena, maslinovo drvo je osiguravalo hranu, koristilo se za ogrev i graÄu, a plod se koristio i za leÄenje mnogih bolesti. Smatrana je simbolom mira i mudrosti.