• 0

Jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka jeste nana, poznata još kao menta i metvica.

Postoji više vrsta i podvrsta mente, tako da imamo divlju nanu (mentha spicata – spermint), i njenu podvrstu ljutu mentu, pitoma nana (mentha piperita – pepermint), barska nana (mentha aquatica), poljačak (mentha pulegium),  jabukova menta (mentha suaveolens), konjski bosiljak (mentha longofolia), poljska nana (mentha arvensis) i svima je zajednički intenzivan miris na mentol.

Nana se bere od juna do septembra, najbolje je brati pred cvetanje i u početku cvata, a to je ovih dana. Izađite u prirodu, obiđite livade i pronađite ovu lepu biljku.

Koje lekovite supstance ima nana (metvica)?

Kod nane su lekoviti cvetovi, lišće i stablo, znači cela biljka, s tim što se tokom leta beru samo listovi i to sa vrha biljke, a u cvatu cela biljka. Leto je pravo vreme za branje nane i ako naiđete na polje divlje nane ispoštujte pravilo da se bere, maksimum jedna petina roda, dakle nemojte da ogolite prirodu.

U listu ima uglenih hidrata (8%), proteina (4,8%). Biljka metvice sadrži: etarska ulja, tanin, holin, pektin, skrob, gorke materije, triptofan, mentol, menton, isomenton, mentil acetat, mentofuran, trans-karveol, α-terpinen, limonen, pulegon, cineol, β-kariofilen i dr.

Koliko je lekovita nana?

Ova lekovita biljka deluje antiseptički, analgetski, antibakterijski, antivirusno i umirujuće, kod nas se najčešće koristi za stomačne probleme.

Jedno od važnih dejstava nane je ublažavanje stresa. Sadrži veće količine triptofana, koji podstiče stvaranje serotonina, odgovornog za raspoloženje.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *