Bolest je nezgodna jer uzrokuje smetnje i bolove. Najpre otekne, zatim otvrdne i postupno se povecava. Kad dozre, tj. kad se u njemu razvije gnojni cir, potrebno ga je otvoriti kako bi istekao gnoj. Ponekad pukne sam pa se gnoj, posebno nocu, razlije po oku.
Čmičak ili ječmenac se cesto vraca. Medutim, tu se ne radi o nekoj krvnoj bolesti ili »nezdravom oku«, kako to mnoge majke pomišljaju. Rec je o infekciji koju prouzrokuju deca što neprestano trljaju oko, ili zbog suženja kanala koji spaja nos i oko.
Lečenje:
Oblog od pamucne krpe namociti domacom rakijom šljivovicom i stavljati ga na zatvoreni, bolesni ocni kapak. Oblog držati otprilike 1 sat, a onda staviti jednostruki oblog od pamucne krpe natopljene maslinovim uljem. Taj oblog držati što duže, a ponajbolje preko noci. Ujutro, nakon što ste se probudili, mlakim cajem od cvetova kamilice isprati vedje i oko. Taj se caj priprema tako da se 5 g kamilice prelije sa 1/2 litre prokljucale vode; caj se odmah poklopi i pusti da se ohladi.
Posebno je važno izbegavati svaki dodir necistim rukama.
Tvrdi čmičak
Tvrdi ječmenac ne pojavljuje se tako cesto kao obicni. Bolest se iskazuje kao oteklina na koži ocnog kapka. Oteklina je ispupcena prema spolja, a velika je poput sočiva. Kada nastupi, ne postoje nikakve smetnje i upalni procesi. Bolest je, u stvari, masna, žlezdana oteklina, nije pogibeljna, ali ju je potrebno odstraniti jer unakazuje oko.
Lecenje:
Čajem od kamilice 3 puta dnevno redovno ispirati oko. Nakon toga staviti oblog od maslinovog ulja i držati ga što duže. Oblog se priprema tako da se na pamucnu krpu nakapa maslinovog ulja. Pre odlaska na pocinak, ispeci malu glavicu crvenog luka, ocistiti je i stucati. Dodati malo maslinovog ulja i mlaku oblogu od pamucne krpe priviti na bolesno mesto.