- Saznajte više
-
by cpm
Hodanje je zdravo, to je odavno poznato. Evo sada i objašnjenja šta se sve dešava u organizmu tokom 60 minuta hodanja.
Od 1. do 5. minuta
Već sa prvim koracima u ćelijama dolazi do lučenja hemikalija zaduženih za energiju, koje vam daju gorivo za hodanje. Broj otkucaja srca se povećava (od 70 do 100 otkucaja u minuti), što podstiče cirkulaciju i greje mišiće. Smanjuje se ukočenost, jer zglobovi luče tečnost koja ih podmazuje, što olakšava kretanje. Dok hodate, organizam sagoreva 5 kalorija za 1 minut (kada sedite ili se odmarate, sagorevate samo 1 kaloriju u minuti); organizmu je potrebno dodatno gorivo i on ga uzima iz zaliha masti i ugljenih hidrata.
Od 6. do 10. minuta
Broj otkucaja srca se povećava na 100-140, sagorevate 6 kalorija za 1 minut. Pritisak blago raste, jer organizam luči hemikalije koje utiču na širenje krvnih sudova, kako bi više krvi i kiseonika stiglo do mišića.
Od 11. do 20. minuta
Raste telesna temperartura, počinjete da se znojite, jer se krvni sudovi blizu površine kože šire da bi izbacili toplotu. Kako vaše hodanje postaje žustrije, tako sagorevate još više kalorija (7 za 1 minut) i ubrzanije dišete. Povećava se nivo hormona kao što su epinefrin i glukagon, koji hrane mišiće.
Od 21. do 45. minuta
U mozgu se luči endorfin, hormon dobrog raspoloženja, a vi se zato osećate poletno i opušteno jer se organizam oslobađa napetosti. Što se više masti sagoreva, nivo insulina (koji pomaže u skladištenju masti) pada; između ostalog, zato se hodanje i preporučuje osobama sa dijabetesom ili onima koje se bore sa viškom kilograma.
Od 46. do 60. minuta
Smanjuju se zalihe ugljenih hidrata, pa je moguće da osećate umor u mišićima. Kako usporavate, tako se smanjuje broj otkucaja srca. Smanjuje se i broj kalorija koje sagorevate, ali je taj broj i dalje veći nego pre hodanja, i ostaće takav još sat vremena nakon što ste se vratili iz šetnje.