Uloga antiparazitskih biljki
Tri parazita koja se obiÄno naÄu u ljudskom organizmu su sledeÄi: deÄija glista (Enterobius vermicularis), ÄoveÄija glista (Ascaris lumbricoides) i svinjska pantljiÄara (Taenia solium). Ima i drugih vrsta koje mogu da dospeju u ljudski organizam, kao Å”to je rudarska glista (Ancylostoma duodenale) za koje su timol i ulje od miriÅ”ljave pepeljuge (Chenopodium anthelminticum) neÅ”to specifiÄno, kao i gliste koje dolaze u Äoveka usled neÄistog svinjskog mesa (Trichinella spiralis) i druge vrste koje se hrane toksinima (otrovima) u ljudskom organizmu.
DeÄije gliste se obiÄno veoma lako uniÅ”te zato Å”to se nalaze u debelom crevu i ne prianjaju za zidove creva. Protiv tih crevnih Å”tetoÄina delotvorne su biljke katartici, astrigenti, aloje, kvazija, kalumba, jabukovo sirÄe i druge.
ÄoveÄije gliste se najÄeÅ”Äe nalaze u crevima, i to obiÄno vise na zidovima creva i mogu da izazovu popriliÄno neugodna oseÄanja, zdravstvene tegobe i fiziÄki nemir i Å”tetu u organizmu. Posebna Å”teta može da nastane kod dece. Ako te gliste ostanu ne otkrivene mogu da se razmnože do te mere da uÄu u želudac i da dospeju i dalje preko jednjaka do samog ždrela, sa vrlo neprijatnim i uznemirujuÄim rezultatima. Njih možete da zapazite u stolici, a znaÄete da ih i sami imate ako vam je ravnoteža u želucu uveliko poremeÄena.
Biljke o kojima govorimo u ovom poglavlju su posebno delotvorne na eliminisanju velikih deÄijih glista i svinjske pantljiÄare. Ove biljke su klasifikovane u nekoliko podgrupa, u skladu sa dejstvom koje imaju protiv parazita u organizmu:
ā Vermifugidi (Äine da gliste budu izbaÄene iz organizma)
ā Vermicidi (uniÅ”tavaju gliste u organizmu)
ā Tanifugidi (dovode do izbacivanja pantljiÄare iz organizma)
ā Taniacidi (ubijaju pantljiÄaru u Äovekovom telu)
U Äemu se zapravo sastoji glavni uspeh prirodnih lekova protiv parazita? NajÄeÅ”Äe u tome koja doza prirodnog leka je data pacijentu i koliko brzo Äe nakon uzimanja leka doÄi do pokretanja pacijentovih creva. Upravo je u tim dvema faktorima glavna stvar za ÄiÅ”Äenje organizma od glista: data doza i brzina pokretanja creva. Prevelika doza antihelmintika, ako ostane u crevima, uniÅ”tiÄe parazite. S druge strane, premala doza, imaÄe samo taj efekat da izbace parazite iz organizma i niÅ”ta viÅ”e.
Skoro svo bilje protiv glista i parazita je veoma jako i tako se treba prema njemu i ophoditi. Usled toga moraju se uvek veoma mudro upotrebljavati svi koncentrovani preparati koji se prave od takvog bilja. UobiÄajena je praksa da se kod sedeÄih glista upotrebi klistir. U sluÄaju ÄoveÄije gliste, treba da postupite na sledeÄi naÄin:
1. Primeniti trodnevno ÄiÅ”Äenje organizma time Å”to se pije samo jedna vrsta soka sa destilovanom vodom. Istovremeno uzimati antihelmintik ujutru i uveÄe. Poželjno bi bilo sa peinom (Artemisia vulgaris).
2. Äetvrtog dana ujutru popiti 180 ml do 240 ml Äaja od sene (Cassia acutifolia; C. angustifolia) kako bi se potpuno iÅ”Äistila creva od parazita. (drugi podesni katartici su takoÄe prihvatljivi; videti ispod).
PantljiÄara je unekoliko istrajnija i tvrdoglavija kada treba da izaÄe iz organizma. MeÄutim, ova veÄ navedena procedura leÄenja imaÄe uÄinka ako uz nju upotrebimo navalu ili nar kao antihelmintik. Treba nastaviti sa uzimanjem leka i nekoliko dana nakon Å”to prestane prolazak delova parazita, a takoÄe treba upotrebiti lobeliju sa nekim katartikom za prekomerno luÄenje žuÄi. Dr Å ok je dao jedan dobar savet:
Naime, lekari obiÄno stave pacijente na jednodnevni ili dvodnevni post pre nego Å”to poÄnu da uzimaju lekove protiv pantljiÄare. MeÄutim, to je nepotrebno jer poÅ”to je pantljiÄara parazit, ne može da izgladni. Stoga post izaziva kod pacijenta slabost i muÄninu i kada tako pregladneo pacijent popije lek na prazan stomak, obiÄno ga izbacuje i pacijent ga povrati. Zato je naÅ”e iskustvo pokazalo da je mnogo bolje posavetovati pacijenta da dan-dva konzumira hranu koju pantljiÄara ne voli: crni luk, beli luk, kiseli krastavÄiÄi i zasoljena riba. Takva hrana slabi snagu parazita i utiÄe na to da popuÅ”ta njegov stisak u stomaku. Tako oslabljenu pantljiÄaru je onda mnogo lakÅ”e izbaciti kada pacijent uzme lek.
U biljke antihelmintike (antiparazitske biljke) spadaju:
MILODUH (Hyssopus officinalis)