• 369
  • 0
Latinski naziv: Prunus serotina; P. virginiana
 
Karakteristike po kojima se prepoznaje u prirodi:
 
Stabljika – veliko drvo, 9 m do 25 m visine (P. serotina) ili 2,5 m do 3 m visine (P. virginiana), pravo stablo, crnkaste i hrapave kore. Grane na mladom drvetu su tvrde, prekrivene cvetovima; zelenkasto-braon ili ljubičaste boje. Starije drveće je boje rđe. Kora ima poprečno izdužene lenticele (kortikalne pore); unutraÅ”nja povrÅ”ina je svetlobraon, sa delikatnim mrežastim prugama, brojnim fisurama sa kratkim i zrnastim pukotinama. Prah je svetlobraon, sa fragmentima žuto braon plute i kamenim ćelijama.
 
Listovi – debeli, ovalni, 5 cm do 13 cm dužine, glatki, blistavi, svetlozeleni iznad i neÅ”to dlakavi na žilama ispod, pilasti, na peteljci i sa 2 male žlezde na ivici kod osnove (listovi virdžinijske sremze su oÅ”trije nazubljeni).
 
Cvetovi – mali u belim grozdovima na krajevima lisnatih grana, povijeni na dole, pojavljuju se posle listova (maj-jun).
 
Plod – plod sa koÅ”ticom, veoma tamnoljubičast, crn, (P. serotina), tamnocrven (P. virginiana), otprilike veličine graÅ”ka, loptast, sočan, sladak i ima jedak ukus koji sakuplja usta. Zri između avgusta i septembra. Seme je približno loptasto, ukus kao gorki badem, sadrži blago neeterično ulje.
 
Ukus – jedak, aromatičan, prijatno gorak.
 
Miris – karakterističan, podseća na gorki badem kada je razmekÅ”an u vodi. Delovi biljke za upotrebu u lekovite svrhe: OsuÅ”ena unutraÅ”nja kora.
 
Lekovito dejstvo: Ekspektorans, tonik, astrigent, sredstvo za grudi, sredstvo za umirenje nerava, sedativ, stimulans (za digestivni trakt).
 
Kasna sremza je odličan tonik za oporavak i dragocen je lek za sve katarne probleme. Njeno tonično dejstvo na sluznicu je blago, umirujuće i blago astrigentno (naročito kod respiratornih organa i crevnih kanala). Ima eterično ulje (slično kao kod kaskarile (Croton eluteria), kanadske vučje jabučice (Aristolochia serpentaria), itd.) koje deluje kao lokalni stimulans u probavnom kanalu, Å”to povećava apetit i pomaže pri varenju. Kada je pripremljena u hladnoj vodi, ona ispuÅ”ta cijanovodoničnu kiselinu u rastvor, Å”to deluje kao sedativ, stiÅ”ava nervozu, razdražljivost i umiruje srce pri uzbuđivanju.
 
Lekovita upotreba: KaÅ”alj, plućna tuberkuloza, bronhitis, nervno uzbuđenje, gastritis, oslabljena stanja digestivnih organa (slab želudac i creva), veliki kaÅ”alj, dispepsija, katar, groznica, skrofula, podrhtavanje, spazam, prehlade, grip, visok krvni pritisak, dijareja (deca), astma, hektična groznica, oftalmija.
 
Preparati: Esencija, tečni ekstrakt, infuzija (eterično ulje), prah, čvrsti ekstrakt, sirup i tinktura. OsuÅ”ena unutraÅ”nja kora se koristi sa svih delova drveta, ali ona sa korena ima najveći potencijal (zbog toga Å”to propada veoma brzo, samo sveže osuÅ”ena treba da se koristi).
 
Doziranje:
 
Esencija: 60 ml, 3 do 4 puta dnevno između obroka.
Tečni ekstrakt: 1/2-1 čajna kaŔičica.
Infuzija: 1 čajna Å”olja, 3 do 4 puta dnevno između obroka.
Prah: 1/4-1/2 čajne kaŔičice.
Čvrsti ekstrakt: 50 mg do 200 mg.
Sirup: 1/2-2 čajne kaŔičice.
Tinktura: 1/2-1 čajna kaŔičica.
 

PRIMENA U LEKOVITE SVRHE

 

Oralna

 
KaÅ”alj: Sirup deluje veoma umirujuće i blagotvorno u otpuÅ”tanju sluzi, smanjivanju razdražljivosti membrana i umirivanju nerava.
 
Sedativ: Velike doze će umiriti rad srca. Najbolje je kombinovati sa stimulansom, kao Å”to je đumbir (Zingiber officinale).
 
Hektična groznica: Koristiti toplu infuziju (mnogo je slabija od kinina).
 

Kožna

 
Oftalmija ili zapaljenje očiju: Koristiti hladnu infuziju.
 

LEKOVITE FORMULE

 

Esencija od kore kasne sremze

 
60 g kore kasne sremze, iseckano (Prunus serotina; P. virginiana)
350 ml destilovane vode
 
Preparat: Potopiti koru u hladnu vodu, 6 sati. Kada provri krčkati pola sata. Procediti, ohladiti, flaŔirati i čuvati na hladnom mestu.
 
Doziranje: 60 ml 3 do 4 puta dnevno.
 

Bronhitis

 
30 g kore kasne sremze (Prunus serotina; P. virginiana)
30 g kurike (Euonymus atropurpureus)
3 čajne kaŔičice crvenog korena (Sanguinaria canadensis)
30 g korena omana (Inula helenium)
30 g korena gaveza (Symphytum officinale)
30 g kanadskog ljutića (Hydrastis canadensis)
 
Preparat: Sve biljke krčkati polako 20 minuta, koristeći 1 čajnu kaÅ”ičicu kombinacije na Å”olju vode.
 
Doziranje: 1 čajnu kaŔičicu infuzije na svakih pola sata, viŔe ili manje po potrebi.
 

Dr Novelov sirup za kaŔalj
(običan kaŔalj, astma, bronhitis, itd.)

 
30 g kore kasne sremze (Prunus serotina; P. virginiana)
30 g očajnice (Marrubium vulgare)
30 g anisa (Pimpinella anisum)
15 g korena omana (Inula helenium)
7 g korena lobelije (Lobelia inflata)
450 g meda
 
Preparat: Staviti med u 700 ml vode, kada provri skinuti sa vrha penu. Dodati biljke i krčkati dobro pokriveno 15 minuta; procediti (produkt treba biti 1,2 l) i dodati 470 ml sirćeta od maline.
 
Doziranje: 1 supena kaÅ”ika na svakih 1 do 3 sata, odrasli; 2 čajne kaÅ”ičice za decu do 12 godina i mlađe.
 

Sirup za kaŔalj

 
115 g kore divlje sremze (Prunus serotina; P. virginiana)
30 g korena omana (Inula helenium)
30 g korena narda (Aralia racemosa)
30 g asteŔkog slatkog grma (Lippia dulcis)
7 g biljke lobelije (Lobelia inflata)
 
Preparat: Napraviti sirup od 450 g meda u 700 ml vode (kao Ŕto je naznačeno u prethodnoj formuli), dodati biljke, ohladiti i krčkati 20 minuta. Procediti, flaŔirati i čuvati na hladnom mestu.
 
Doziranje: Doze supenih kaŔika po potrebi.
 

Za pluća, grudi, bronhijalne i katarne probleme

 
4 dela kore divlje sremze, iseckano (Prunus serotina; P. virginiana)
3 dela listova eriodiktiona, iseckano (Eriodictyon californicum)
9 delova kore kaskarile, iseckano (Croton eluteria)
2 dela irske mahovine, iseckano (Chondrus crispus)
2 dela miloduha, iseckano (Hyssopus officinalis)
6 delova korena omana, iseckano (Inus helenium)
1 deo euforbije, iseckano (Euphorbia pilulifera; E. hirta)
2 dela anisa (Pimpinella anisum)
 
Preparat: Dobro promeÅ”ati biljke; koristiti 1 čajnu kaÅ”ičicu meÅ”avine za svaku Å”olju vode i staviti u odgovarajući sud. Krčkati 3 do 4 minuta, zatim ostaviti da se natapa 10 minuta; procediti zasladiti medom, čuvati na hladnom mestu.
 
Doziranje: 1 Ŕolja pre i/ili posle obroka i uveče pre odlaska na spavanje.
 
Prijatne kombinacije: Kasna sremza se dobro kombinuje sa stimulansima za probavni trakt kao Ŕto su kanadska vučja jabučica (Aristolochia serpentaria) i kaskarila (Croton eluteria).
 
Karakteristike pri rastu: ViŔegodiŔnja biljka, prostire se Ŕirom SAD-a, raste u Ŕumi i na otvorenim mestima. P. serotina raste na plodnom tlu u poljima, Ŕumama, pored ograda i retko u grupama (drvo je pogodno za nameŔtaj, poŔto je tvrdo, crveno, sitnozrnasto i lako se polira).
 
Branje: Najbolje je da se bere u jesen. Odmah se skida spoljaŔnji sloj, spoljaŔnje kore, struganjem i izlaže se zeleni feloderm. Mlada, tanka kora je najbolja, a ona sa veoma velikim ili malim granama treba se odbaciti.
 
SuŔenje i čuvanje: Kora treba da se čuva suva i dobro zatvorena u posudama. UnutraŔnja kora korena propada veoma brzo, pa treba da se koristi sveža ili sveže osuŔena.
 
Sestrinske biljke:
 
– TreÅ”nja; plod i kora; plućni problemi, kaÅ”alj, bronhitis, tuberkuloza, srčani problemi, želudačni problemi, dispepsija, groznica, visok krvni pritisak.

 

Dodaj komentar

VaÅ”a e-mail adresa neće biti nigdje objavljena. Obavezna polja su označena sa *