- Dr Nil Nidli
-
by cpm
Vitamin C je joÅ” jedna hranljiva materija koja Å”titi od raka. Njegov glavni efekat takoÄe nastaje verovatno usled njegove uloge kao antioksidansa, sliÄno vitaminu A, smanjujuÄi izlaganje toksiÄnim āslobodnim radikalimaā.
Vitamin C takoÄe teži da spreÄi formiranje kancerogenih nitrozamina iz nitrita u ishrani.
On Äini viÅ”e od same zaÅ”tite osobe od raka. Nedavno istraživanje ukazuje da vitamin C može da pomogne u zaÅ”titi spermatozoida od genetiÄkih oÅ”teÄenja. Postoji dokaz da genetiÄki oÅ”teÄeni spermatozoidi mogu da prouzrokuju nasledne bolesti kao Å”to je rak u sledeÄoj generaciji. Vitamin C obezbeÄuje zaÅ”titu kroz svoju ulogu antioksidansa. OdreÄena maligna oboljenja kod dece kao Å”to su leukemija i rak bubrega i mozga imaju svoje korene u oÄevim genetiÄki oÅ”teÄenim spermatozoidima. Takve abnormalnosti spermatozoida mogu da predstavljaju kombinaciju faktora kao Å”to je puÅ”enje (koje izgleda može stvarno da oksiduje spermatozoid i da ga genetiÄki oÅ”teti), loÅ”a ishrana (manje od 250 mg vitamina C na dan) i niska upotreba drugih antioksidanata i izlaganje toksinima. Prema tome, naÄin života osobe, ukljuÄujuÄi navike u ishrani, od nekoliko sedmica pre zaÄeÄa do trenutka zaÄeÄa je od suÅ”tinskog znaÄaja u odreÄivanju integriteta DNK njenog potomka. Predloženo unoÅ”enje vitamina C u ishrani, kako je to objavila Nacionalna akademija nauka, je 60 mg/dan. MeÄutim, verujem da bi svaki Amerikanac trebalo da konzumira 250 mg dnevno. Moje razmiÅ”ljanje nije samo za dobrobit muÅ”karaca u zaÅ”titi njihovih spermatozoida za sledeÄe generacije, veÄ takoÄe i zbog znaÄajne uloge koju vitamin C igra kao antioksidans. Å taviÅ”e, poÅ”to se vitamin C obilno nalazi u naÅ”oj hrani, ostvarivanje ovog nivoa unoÅ”enja nije teÅ”ko.
Neki dobri izvori ovog znaÄajnog vitamina su navedeni u sledeÄem spisku:
- Slatka crvena paprika
- Limun
- Sok od narandže, sveže ceÄen
- Prokelj, kuvan
- Grejpfrut
- Jagode
- Kivi
- Narandža
- Slatka zelena paprika
- Brokule
- Maline
- Kupine
- Slatki krompir
- Kelj
- Paradajz
- Kupus
- PeÄen krompir
- Banana
Jedite hranu bogatu vitaminom E
Vitamin E pomaže u zaÅ”titi od raka iz sliÄnih razloga kao i vitamin C. To je antioksidans i ÄistaÄ slobodnih radikala. TakoÄe ima i ulogu u blokiranju formiranja kancerogenih nitrozamina i nitrozamida iz hrane koja sadrži nitrite.
Kao primer moÄi antioksidativnih vitamina da umanje rizik od raka, razmotrimo sledeÄe istraživanje. IstraživaÄi su dobili soj zeÄeva bez dlake koji je bio sklon raku kože i izlagali su ga ultraljubiÄastoj svetlosti kako bi ubrzali razvoj raka.
Vitamin C i E su obezbedili potpunu zaŔtitu od raka kože. Antioksidativno delovanje ovih vitamina je izgleda umanjilo oksidaciju tkiva na mestima gde rak kože teži da se razvije.
Testovi raka kože na zeÄevima se slažu sa nedavnim istraživanjem na ljudima o raku pluÄa iz Japana. U ovom istraživanju, otkriveno je da su oni sa niskim nivoima vitamina A (beta karotina) u krvi imali 6 puta veÄi rizik od raka pluÄa u poreÄenju sa onima sa visokim nivoima. Isto istraživanje je otkrilo joÅ” impresivniji zaÅ”titni efekat za nivoe vitamina E u krvi. Oni sa nivoima u najnižoj treÄini imali su približno 8,5 puta veÄi rizik od onih sa nivoima u gornjoj treÄini.
ZnaÄajno je naglasiti da je veÄina istraživanja koja su prouÄavala zaÅ”titu od raka antioksidansima, kao Å”to su vitamini A, C i E, vrÅ”ena na osobama koje su uglavnom dobijale svoje vitamine iz prirodne hrane, a ne vitamine iz boÄica. Mnogi ljudi imaju utisak da dodaci vitamina A, C i E obezbeÄuju odgovarajuÄu snagu njihovom imunom sistemu. MeÄutim, kao Å”to smo videli, neka od istraživanja ukazuju da dodaci vitamina ne pružaju zaÅ”titu koju prirodni hranljivi izvori ovih vitamina obezbeÄuju. Å taviÅ”e, hrana koja sadrži ove vitamine (voÄe i povrÄe) sadrži Äitav niz zaÅ”titnih supstanci koje se prirodno javljaju pored ovih vitamina.
Ako tražite neke dobre izvore vitamina E, lista namirnica koje obezbeÄuju zdrave doze ovog antioksidativnog vitamina prikazana je na sledeÄoj listi:
- Ulje od pÅ”eniÄnih klica
- Suncokretovo ulje
- Seme suncokreta
- Puter od badema
- Ulje od kanole
- Badem
- Sojino ulje
- Margarin
- Å afranikovo ulje
- Maslinovo ulje
- Borovnica
- SlaÄica
- Soja, kuvana
- SpanaÄ, kuvan
- PÅ”eniÄne klice
JoÅ” jedno dodatno razmatranje je ovde važno: koliko god da su antioksidansi kao vitamini A, C i E korisni, nisu svi antioksidansi dobri. Prekomerne koliÄine mogu paradoksalno da deluju kao āpro-oksidansiā, jedinjenja koja u stvari favorizuju formiranje slobodnih radikala. To je taÄno za vitamin C i vitamin E kao i za druge antioksidanse kao Å”to su superoksid dismutaza i glutation. MeÄutim, beta karotin, vitamin C i vitamin E prisutni u obilnim, ali ne i prekomernim koliÄinama (na primer, u biljnoj hrani), u stvari deluju u kombinaciji kako bi proizveli zaÅ”titni antioksidantivni efekat. Ovaj efekat je daleko moÄniji od efekta koji bi predstavljao prost zbir efekata ta tri odvojena antioksidansa. Å taviÅ”e, dodaci se sastoje skoro u potpunosti od jednog odreÄenog tipa vitamina E, zvanog alfa-tokoferol. Nedavno istraživanje je pronaÅ”lo da drugi tip vitamina E, gama-tokoferol, može da bude bolji antioksidans i da tako bolje spreÄava Äestice koje oÅ”teÄuju DNK u telu. Oko 75% vitamina E uzetog iz hrane je u obliku gama-tokoferola, dok dodaci sadrže ili nimalo, ili manje od 10% gama-tokoferola. Najefektivnije je da umanjite vaÅ” entuzijazam prema vaÅ”em lokalnom dobavljaÄu vitamina u tabletama, i umesto toga investirate u viÅ”e svežeg voÄa i povrÄa.