• 0

SIMPTOMI: mitiseri, bubuljice, prištići, upaljeni i inficirani čvorići, plikovi, ciste. Nastaju na mestima gde su lojne žlezde brojne: lice, vrat, grudi i leđa. Može doći i do proširivanja pora i stvaranja ožiljaka.

UZROCI:
lojne žlezde se nalaze u svakom folikulu dlake, stvarajući loj kojim se koža podmazuje. Neki od njih se začepi, bakterije se umnože i počne zapaljenje. Ovo se dešava u periodu adolescencije (između 12. i 24. godine), kada se androgeni (muški hormoni) izlučuju u većim količinama i kod dečaka i kod devojčica. Pojedini ljudi celog života imaju akne.

U ostale uzroke spadaju: nezdrava hrana, oralna kontraceptivna sredstva, kozmetički preparati, alergije, stres i nasleđe. 
 
zivotinjska-ishrana-februar-2018.jpgDo osipa kože često dolazi zbog preteranog konzumiranja mesa, belog šećera, denaturisanog brašna, jaja i stimulanata (uključujći začine), ili nedovoljnim unošenjem zdrave hrane poput svežeg povrća, celog zrna žitarica, voća, orašastih plodova i mahunarki. Kožna oboljenja su često prisutna zajedno sa bolestima pluća ili debelog creva.
 
Akne mogu izazvati jaja, kikiriki, orasi, koka-kola pića i čokolada. I mleko takođe je čest uzrok kad je u kombinaciji sa šećerom i jajima u vidu slatkiša i sladoleda.
 
Problem postaje gori kada loj sa kožnim pigmentima začepi pore – tada se javljaju mitiseri. Ako loj ispuni dublje delove kože, javljaju se bubuljice.
 
Do 1950. godine kanadski Eskimi nikada nisu imali akne. Kada su počeli da konzumiraju „modernu hranu“, akne su postala redovna pojava.
 
Akne su retko uzrokovane težim hormonalnim poremećajima usled tumora u adrenalnim žlezdama ili jajnicima. U druge simptome ovakvog oboljenja spadaju preterani rast dlaka na licu i neredovni menstrualni ciklusi.
 
PRIRODNI LEKOVI
 
OPŠTI
 
Važna je higijena. Perite kožu i održavajte je čistom. Ne dozvolite da bilo koja vrsta ulja bude blizu inficiranog dela tela. Perite ili tapkajte lice sokom od limuna 3 puta dnevno. Često perite kosu prirodnim šamponom.
 
 Ne istiskajte bubuljice i ostalo. Mitiseri moraju da se otklone (ne prstima) sa instrumentom posebno dizajniranim za to. Održavajte ruke čistim i nemojte dirati lice. Ne dirajte oboleli deo rukama, osim ako ih niste detaljno očistili. Videti odeljak „Mitiseri“.
 
– Redovno perite navlaku za jastuk deterdžentom koji ne sadrži hemikalije (veštačke boje i aromu).
 
– Svakog dana rano ujutru lice izlažite suncu. Budite na svežem vazduhu. Vežbajte svakog dana i dosta se odmarajte, kako biste eliminisali toksine iz tela.
 
– Nemojte iritirati kožu. Nemojte uzimati odeću koja će da šteti obolelom delu tela. Nemojte predugo držati telefon uz obraz. Ne dozvolite svojoj kosi da dodiruje lice tako da znoj i bakterije sa kose ne dođu do njega. 
 
Izbegavajte stres, jer on može izazvati hormonalne promene.
 
– Ne stavljajte ulja na lice, masne kreme i kozmetičke preparate. Nemojte se šminkati. Ako baš ne možete bez šminke, koristite prirodne produkte bazirane na vodi. Nakon svake upotrebe operite i potopite u alkohol četkice za šminku i ostalo. 
 
– Nemojte koristiti steroide. Oni će pogoršati problem.
 
– Muškarci treba da se briju žiletom u smeru rasta dlake. Brijači mogu da naprave ožiljke.
 
maska-za-lice-febrar-2018.jpgPOSEBNE PRIMENE
 
– Stavljajte naizmenične obloge (tople i hladne) na oboleli deo, radi pročišćavajuće cirkulacije.
 
– Natrjajte sok od limuna uveče, a isperite ga sutra ujutru.
 
– Primenite belu glinu (iz prodavnice zdrave hrane), neka se osuši i tako 3 puta dnevno. Nakon toga jedanput sedmično.
 
– Pomešajte 1 deo jabukovog sirćeta sa 10 delova kvalitetne vode. Primenite to na oboleli deo tela. Time se ujednačava pH vrednost kože. 
 
– Kod ožiljaka od akni, stavite svež ananas na ožiljke radi enzimske terapije; konzumirajte ananas u svežem obliku.
 
– Evo nekoliko dodatnih kašnih obloga sa hranom: kuvajte ovsenu kašu dok ne zadeblja i ne ohladi se, pa primenite. Druga metoda je da se kuvaju šargarepe u što manjoj količini vode. Izgnječi se, ohladi i primeni. Ili se može primeniti iseckan zreli paradajz, samleven u blenderu i pomešan sa 1 kašičicom suve ovsene kaše i 1 kašičicom soka od limuna.
 
– Ako se akne ne otklanjaju, primenjujte parnu kupku 2-3 puta sedmično. Nakon toga, u cilju prevencije, primenjujte je jedanput sedmično.
 
voce-septembar-2017.jpgISHRANA 
 
– Pravilna ishrana je od ogromnog značaja.
 
– Pijte 6 čaša čiste vode dnevno.
 
– Pomešajte po 30 ml soka od cvekle, celera i paradajza. Uzimajte ga 2-3 puta dnevno. U cilju generalnog pročišćavanja krvi, uzimajte ga nekoliko puta sedmično.
 
 
 Izbacite sve rafinisane i/ili koncentrisane šećere iz ishrane.
 
– Neka vam ishrana bude zdrava i uravnotežena.
 
– Izbacite sve zasićene masti iz hrane, kao i: brzu, prženu i rafinisanu hranu, mlečne proizvode, gazirana pića, kofein, alkohol i duvan. Ne jedite hranu koja sadrži transmasne kiseline (mleko, mlečni proizvodi, margarin, puter, i druga veštačka hidrogenisana ulja od povrća). 
 
Povećajte unos sirovog povrća. Što ga više budete jeli, brže će koža zarastati i zalečiti se. Jedite velike količine voća koja nisu agrumi, sokova od sirovog povrća, kuvano povrće, salate, cela zrna žitarica, mahunarke i po malo semenja i orašastih plodova. Može i malo morske trave (zbog joda) i seme bundeve (zbog cinka).
 
– Dva obroka od cvekle i sok od cvekle sedmično i/ili 2 čaše soka od šargarepe dnevno navodno otklanjaju akne u roku od par sedmica.
 
 Jedite hranu sa dosta vlakana. Tako se debelo crevo pročišćava od toksina.
 
– Kratak post na sokovima od povrća tokom 1-3 dana, zajedno sa klizmama. Bilo bi dobro to činiti svake 2-4 sedmice dok koža ne postane potpuno čista.
 
– Čuvajte se sve uljaste hrane koja sadrži zasićene masti. U to spadaju puter od kikirikija, sir, mleko i pavlaka. Mala količina nezasićenog ulja od povrća može da prođe.
 
POSEBNI NUTRIJENTI
 
– Nedostaci određenih hranljivih sastojaka povezani su sa aknama. 
 
Niacinamid je važan za obnovu kože jer povećava dotok sveže krvi do površine.
 
Vitamin C unosite samo u prirodnom obliku, iz voća.
 
Vitamin E je jako važan. Potražite biljne namirnice koje sadrže ovaj vitamin.
 
Vitamin A (najbolje u obliku karotina: sok od šargarepe, i zeleno i žuto povrće). Žene koje su u godinama kada mogu rađati decu ne treba da uzimaju velike količine vitamina A.
 
– Uzimajte kompleks B vitamina. Najbolji izvor je nutritivni kvasac. Uzimanje B6 u malim količinama tokom meseca je naročito korisno za akne koje se upale tokom menstrualnog ciklusa. 
 
– Potrebni su cink, hrom i kalijum. Pored toga što efikasno suzbijaju bakterije, pomažu izlečenju i od ogromnog su značaja za rad žlezda. Po jednom istraživanju zaključeno je da je cink oralni antibiotik. 
 
– Previše joda može stimulisati lojne žlezde da proizvode prevoše loja.
 
– Važne su esencijalne masne kiseline. Najbolje je ulje od lanenog semena
 
– Unosite biljne izvore kalcijuma da biste održali pH ravnotežu tela.
 
– Uzimajte 1-2 kašičice pivskog ili nutritivnog kvasca i 2 lecitinske kapsule dnevno.
 
– Nakon svakog obroka uzimajte 2 tablete sa aktivnim ugljem tokom 2 sedmice, a nakon toga 2 tablete dnevno. Klinički testovi dokazali su da ova metoda daje dobre rezultate. Nemojte ih previše dugo uzimati, jer tako može da se smanji apsorpcija hranljivih sastojaka.

caj-februar-2018.jpgBILjNE FORMULE ZA UNUTRAŠNjU UPOTREBU
 
– Napravite čaj od po jednog dela čička, maslačka, sasafrasa, sarsaparile i polovine dela sladića. Krčkajte 30 mg bilja u oko pola litra vide 30 minuta. Pijte jednu šolju, 3 puta dnevno.
 
– Pomešajte sledeće bilje u jednakim delovima: koren pravog omana, listovi i cvetovi zove, koren pirevine, bobice kleke i dobričica. Potopite jednu kašičicu u pola šolje ključale vode. Pijte ½-1 šolje dnevno, nezaslađen, po gutljaj se uzima, tokom dužeg vremenskog perioda.
 
– Uzmite jedan dobar pročišćivač krvi poput jednog dela crvene deteline i kelpa, 2 dela ehinacee, jednog dela korena maslačka, čička, crvene deteline i polovine dela sladića. Vegeterijanske kapsule napunite isitnjenim delovima i uzimajte po 2 kapsule dnevno, dok se ne poboljša vaše stanje.
 
– U posebno lekovito bilje spadaju: mišjakinja, ehinacea, čičak, maslačak, kora belog hrasta, štavelj, crvena detelina i odoljen. Uzimajte po 1-2 kapsule neke od ovih biljaka dnevno, otprilike tokom jedne sedmice, ili pijte 1-2 šolje čaja (takođe možete i posuti malo soka po oštećenjima kože). 

inhalacija-decembar-2017.jpgBILjNE FORMULE ZA SPOLjNU UPOTREBU
 
– Primenite rastvor ljutića i smirne na oboleli deo.
 
– Čaj od čaparala (čestara) i gaveza dobar je za ispiranje lica.
 
– Primenjujte ulje od čajnog drveta na ranice 3 puta dnevno.
 
– Lekovito bilje koje se može primeniti na kožu je: koren maslačka, ehinacea, lucerka, čaparal i crvena detelina.
 
– Kašnu oblogu od čaparala, maslačka ili korena štavelja sa vrućom vodom primenite ohlađenu na oboleli deo, i neka tako ostane tokom nekoliko sati. Potom isperite mlakom vodom. 
 
– Inhalacija: stavite jedan deo listova eukaliptusa i 2 dela cvetova zove u oko pola litra ključale vode u neku posudu. Pokrijte glavu peškirom i nagnite se nad posudom sa aromatičnom parom.
 
– Evo još jedne „saune za lice“. Pokrijte glavu peškirom i nagnite se nad posudom iz koje isparava čaj od crvene deteline, listova jagode i lavande. 
 
– Krčkajte 30 minuta 240 ml šolje sa jednom kašičicom hajdučke trave, zatim to sipajte u vrelu vodu koja isparava i nagnite se nad posudom, oko 30 cm iznad nje. Pazite da se ne opečete.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *