Biljka za bubrege – rastavić

Narodna imena - barska metlica, konjorep, zglobara. U rano proleće iz dubokog korena najpre rastu plodne braonkaste stabljike pune spora. Tek kasnije se pojavljuju tanke zelene lepeze igličastih listova dugačke do 40cm koje liče na malu ravnomerno građenu jelu.

U prirodnoj medicini, ova biljka je bila veoma cenjena još u stara vremena, pre svega zbog svojstva da zaustavlja krvarenje i zbog uspeha u lečenju najtežih oboljenja bubrega i mokraćne bešike. Uprkos tome vremenom je bila zaboravljena. Rastavić je pomogao u slučajevima kada su svi drugi diuretici zatajili, na primer kod nagomilavanja vode u srčanoj kesi, u porebrici ili pri poremećaju rada bubrega posle šarlaha i drugih teških zaraznih bolesti, gde je izlučivanje tečnosti bilo poremećeno.

Po svemu navedenom, rastavić je izuzetno dobar lek za bubrege i bešiku, bilo da se upotrebljava spolja, bilo da se pije kao čaj.

Kod osipa na koži koji svrbe pa i ako imaju koru ili su krastavi i zagnojeni, pomaže ispiranje čajem od rastavića. Ispiranjem i kupkama ovom lekovitom biljkom leče se i gnojna upala zanoktice, otvorene rane na nogama, gnojenje kostiju, stare zagađene rane i kancerozni čirevi, ispucale pete.

Priprema:

Čaj:
Jednu punu malu kašiku popariti sa 250 ml vode.

Sedeća kupka:
100g rastavića ostaviti preko noći u hladnoj vodi, sledećeg dana ugrejati i dodati vodi za kupanje koje traje 20.min. Ne brisati se, na vlažno telo obući bade-mantil i u krevetu se pariti još jedan sat.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *