• 357
  • 0

Otkrijte pet faza kroz koje naše telo prolazi kad se suoči sa neopisivim strahom. Dr Šeri Hart, asistent neurologije na Univerzitetu Ohajo i dr Vesna Petronić-Rosić, dermatolog sa Univerziteta Čikago, objašnjavaju zašto nam se od straha podižu dlake na telu.

 

Alarm je aktiviran

Kada vaša amigdala (deo mozga zadužen za obradu emocija) registruje pretnju, pa čak i zamišljenu (kao kad se uživite u horor film), ona šalje signal u kontrolni centar – hipotalamus.

 

Nivo adrenalina raste

Uzbuđen, vaš hipotalamus aktivira simpatički nervni sistem koji telo prebacuje u model reakcije bori-se-ili-beži. Vaša nadbubrežna žlezda je aktivirana i ona sada ispumpava velike količine adrenalina u krvotok, što dovodi do ubrzavanja rada srca. Istovremeno, na nervnim završecima u koži, oslobađa se hormon noradrenalin

 

Aktivirana je odbrambena reakcija

Mozak vam radi 300 na sat, i traži najadekvatnije i najbrže rešenje u datom momentu.. Disanje se ubrzava, a srce lupa kao ludo, što ubrzava cirkulaciju, pa se adrenalin brže širi telom. On tako dospeva i u sloj kože poznat kao derm. Tu se adrenalin i noradrenalin udružuju u svom dejstvu.

 

Mikromišici se skupljaju

Među organima koje odbrambena reakcija aktivira, nalaze se i mišići poznati kao arrectores pilorum. To su sićušni mišići koji se nalaze uz koren svake dlake u telu. Adrenalin i noradrenalin se vezuju za ove mišiće i naređuju im da se skupe i tako ostanu sve do prolaska opasnosti.

 

Koža se ježi

Kontrakcija ovih sićušnih mišica dovodi do podizanja dlaka i do stvaranja sitnih izbočina na koži, odnosno ježenja kože.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *