U Indiji i ostalim delovima Azije karanfiliÄ se vekovima koristi. U srednjem veku, u vreme kuge, tadaÅ”nji lekari su nosili ogrlice od nanizanih karanfiliÄa zbog njegovog dezinfekcijskog svojstva.
Lekovitost
Smatra se da karanfiliÄ poboljÅ”ava cirkulaciju, varenje i metabolizam i pomaže u savladavanju stomaÄnih problema kao Å”to su gasovi, nadimanje i muÄnina. Esencijalno ulje karanfiliÄa koristi se kao sastojak u proizvodima za oralnu higijenu, za zdrave zube i svež dah.
KaranfiliÄ doprinosi jetkom i oporom ukusu. Ukoliko vas usred noÄi probudi jaka zubobolja, bol Äe uminuti desetak minuta poÅ”to izgrickate miriÅ”ljavi cvet ove biljke.
TakoÄe, ukoliko primetite da su vam desni crvene i nateÄene, skuvajte Äaj od karanfiliÄa. Prokuvajte 200 mililitara vode, pa je prelijte preko tri cveta karanfiliÄa i pustite da odstoji desetak minuta.
Ovim Äajem ispirajte usnu duplju ili, joÅ” bolje, popijte mlak Äaj. KaranfiliÄ ima antiseptiÄko i protivupalno dejstvo i bolje od bilo kojeg farmakoloÅ”kog sredstva može da eliminiÅ”e afte i zubobolju.
Priprema hrane
SuÅ”eni cvetni pupoljci tropskog drveta karanfiliÄa imaju Å”iroku primenu u kulinarstvu. VeÄina jela od mesa i ribe sadrže prah ove zaÄinske biljke, koja se koristi i kao dodatak mnogim sosovima, toplim napicima i konzervisanim namirnicama.
Jedan do dva karanfiliÄa poboljÅ”aÄe ukus obroka. Lako je proveriti da li osuÅ”eni pupoljci karanfiliÄa sadrže aromatiÄno ulje ili je ono prethodno ekstraktovano. Ako sadrže, Äim se bace u vodu, potonuÄe.
Osim toga imaju i intenzivan, oÅ”tar i prijatan miris (treba da sadrže najmanje 12% aromatiÄnog ulja).
KaranfilÄiÄi kojima je eteriÄno ulje ekstraktovano, imaju znatno slabiji miris i ne tonu tako brzo u vodu.
Takvi karanfilÄiÄi nemaju željeno dejstvo, odnosno nisu korisni. Zato pripazite kakve karanfilÄiÄe kupujete.