- Hrana kao lek
-
by cpm
Listovi su zelenkasti, do ljubičasto crvenkasti. Cvetovi su obično beli, a mogu da idu do roze nijanse. Badem cveta u proleće, a plod je zreo u jesen. Spada u jezgrasto voće, kao orah i lešnik.
Upotreba badema
Negde se koristi zelen, negde zreo. Može da se peče i blanšira. Badem se često gricka samostalno, kao sirov ili pečen. Osim toga koristi se kao dodatak mnogim jelima. U upotrebi je bademovo ulje i bademovo mleko. Badem je sastavni deo marcipana, nugat krema, kolača i peciva. Negde se koristi i bademovo brašno. U kulinarstvu mu je veoma česta upotreba. Badem je prisutan u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji.
Korisni sastojci iz badema
Badem je važan izvor E vitamina. Značajan je sadržaj i vitamina B kompleksa. Sadrži ugljene hidrate, belančevine, dijetetska vlakna. Bademi sadrže i polifenole. Značajan su izvor ulja i to omega 6 i omega 9 masnih kiselina. Bogat je mineralima, a grickanjem možete obezbediti dnevne potrebe za kalcijumom.
Lekovita svojstva badema
Smatra se da badem dobro utiče na ten. Bademovo ulje je korisno za zdravu kožu. Može da omekša kožu. Koristi se kod masaža u terapeutske svrhe. Potencijalno je antikancerogen, iako su naučna istraživanja na tu temu, još aktuelna. Istraživanja su pokazala da redovno uzimanje badema može da smanji nivo holesterola u krvi. Badem je preventivno dobar za srce. Kao nekih ljudi bademi mogu izazvati alergiju. Badem povoljno utiče na potenciju.U narodnoj medicini čaj od ljuske badema pomaže kod infekcije mokraćnih puteva.