Latinski naziv: Artemisia abrotanum
Karakteristike po kojima se prepoznaje u prirodi:
Stabljika – ukrasni žbun (može biti ošišan da bi se uobličio), razgranat.
Listovi – sivkasto-zeleni, dubok režanj, dlakavi (prekriveni su kratkim belim dlačicama), mekani, fino razdvojeni delovi su veoma vitki, pravolinijski, šiljasti.
Cvetovi – neupadljivi, žuto-beli, labava razgranata cvast, na krajevima.
Ukus – gorkast, aromatičan.
Miris – svojstven, sladak, opor, podseća na limun (kažu da je odbojan i neprijatan za insekte).
Delovi biljke za upotrebu u lekovite svrhe: Biljka, ulje.
Lekovito dejstvo: Stimulans, emenagog, tonik, antiseptik, sredstvo za čišćenje, astrigent, antihelmintik, sredstvo za otvaranje kanala u telu, aromatičan, sredstvo za umirenje nerava, sredstvo za rane, začin.
Božje drvce je dokazano koristan lek za menstrualne probleme i efikasan je za gliste kod dece. Dobar je kao stimulativan tonik i poseduje neka svojstva za umirenje nerava. Izvanredan je pri spoljašnjoj upotrebi za ublaživanje bola, razbijanje otoka i zaustavljanje stanja gangrene. Ima i korisna svojstva za izvlačenje komadića drveta, trna, itd. iz kože.
Lekovita upotreba: Amenoreja, dismenoreja, menoragija, gliste, išijas, sredstvo za zaštitu od insekata, grčevi u stomaku, konvulzije, malarična groznica, zapaljenje očiju, stari čirevi, bol, otok, gangrena, povrede, itd.
Preparati: Esencija, tečni ekstrakt, infuzija, ulje, prah, tinktura. Infuzija se generalno preporučuje pre esencije zbog dragocenog lekovitog eteričnog ulja.
Doziranje:
Esencija: 1 supena kašika.
Tečni ekstrakt: 1/2-1 čajna kašičica.
Infuzija: 60 ml, 3 do 4 puta dnevno.
Ulje: koristiti samo eksterno.
Prah: 1/2 g do 2 g.
Tinktura: 5-30 kapi.
PRIMENA U LEKOVITE SVRHE
Davati u malim i ponovljenim dozama.
Oralna
Grčevi u stomaku, konvulzije, išijas: Dati topao čaj od istucanog semena.
Gliste (deca): Dati 1 čajnu kašičicu praha (seme ili biljka) u melasi ujutru i uveče. Snažna esencija je odličan lek za gliste, ali gorka i izaziva gađenje.
Menstrualna začepljenja (amenoreja, dismenoreja): Videti “LEKOVITE FORMULE”.
Kožna
Zapaljenje očiju: Pomešati ulje sa nekoliko mrvica hleba i primeniti na oko.
Bubuljice: Staviti ulje na zagrejano ječmeno brašno i primeniti na potrebnom mestu.
Komadići drveta u koži, trnovi, itd.: Staviti istucanu biljku na povređeni deo.
Malarična groznica, groznice: Masirati kičmeni stub uljem.
LEKOVITE FORMULE
Menstrualna začepljenja
(amenoreja, dismenoreja)
1 deo biljke božijeg drvceta, istucano (Artemisia abrotanum)
1 deo biljke gorske nane (Mentha pulegium)
1 deo listova crnog pelina (Artemisia vulgaris)
Preparat: Koristiti 30 g mešavine za 470 ml provrele vode, dobro pokriti i ostaviti da se natopi 10-15 minuta; procediti, zasladiti po ukusu i ostaviti da se ohladi; flaširati i čuvati na hladnom mestu.
Doziranje: 60 ml 3 do 4 puta dnevno.
Išijas
(topla obloga)
60 g biljke božijeg drvceta (Artemisia abrotanum)
60 g listova crnog pelina (Artemisia vulgaris)
60 g biljke pelina (Artemisia absinthium)
1 l jabukovog sirćeta.
Preparat: Staviti biljke u jabukovo sirće i 1,9 l vode, dobro prekriti i krčkati 20 minuta.
Primena: Stavljati toplu oblogu na povređeni deo 2 do 3 puta dnevo po sat vremena; biti utopljen u krevetu. Napomena: ne dodavati nikakve stimulativne masti kao što su američki bodljikavi jasen ili kajenska paprika na povređeni deo, jer će biti veoma neugodno.
Karakteristike pri rastu: Višegodišnja biljka, prirodna u južnoj Evropi (domaća je u Španiji i Italiji) i najomiljenija u baštama starih dvoraca i manastira srednjevekovne Evrope; raste na prosečnom tlu, na najjačem suncu; odlična je ivična biljka zbog svog uspravnog i gustog rasta i lako se proširuje isečcima korena (sa prostorom od 1,5 metar između odraslih biljaka).
Branje: Ubrati biljku kada procveta ili u avgustu (ako ne procveta).
Sušenje i čuvanje: Pratiti iste instrukcije kao i za pelin, videti stranu 154.
Sestrinske biljke:
– Crni pelen (Artemisia vulgaris); listovi, koren; menstrualna začepljenja (amenoreja), inflamatorni otoci, pesak u mokraći, epilepsija, groznica, giht, modrice, čirevi, karbunkul, reumatizam, grčevi u stomaku, prehlada, oduzetost, histerija. Stabljika: uglasta, purpurna, 90 cm visine ili više; listovi: glatki i tamnozeleni sa gornje strane, guste pamučaste dlake sa donje strane, naizmenični, perasti, kopljasti, šiljati, oštro nazubljeni; cvetovi: crvenkaste ili svetložute ovalne glave sa pamučastim rozetama poređanim u dugačkim labavim i razgranatim cvastima; nema eterično ulje.
– Rudinski pelin (Artemisia campestris); biljka, slična božijem drvcetu, ali manje potentna; uobičajena u većem delu Evrope.