Latinski naziv: Nymphaea odorata
Karakteristike po kojima se prepoznaje u prirodi:
Stabljika – nema prave stabljike, videti “koren”.
Listovi – plivajući, skoro okrugli, 10 cm do 20 cm široki, prorezani na dnu, sjajno zeleni iznad, crvenkasti i manje ili više dlakavi ispod površine, peteljka je privezana u centru ili donjoj površini. Drške listova i drške cvetova su okruglaste i elastične, 4 glavna vazdušna kanala.
Cvetovi – usamljeni, čisto beli ili ružičasti, 7 cm od 20 cm, plivajući, veoma prijatno mirišljavi; to se odnosi na lotos. Cvet se otvara prema suncu i ponovo zatvara u noć.
Koren – debeo (oko 5 cm u prečniku), jednostavan ili sa malo grana, (nagomilan) veoma dug, kružna lisna udubljenja na gornjoj strani, ostaci korenskih žilica na donjoj strani, braon spolja, sivkasto-belo iznutra, sunđerast sa rasutim žiličastim snopovima.
Ukus – lepljiv, jedak, gorak.
Miris – nema.
Delovi biljke za upotrebu u lekovite svrhe: Koren (najbolje svež) i listovi. Lekovito dejstvo: Astrigent, antiseptik, demulcent, tonik, anodin, protiv skrofule, sredstvo za rane, sredstvo za otvaranje kanala, sredstvo za uklanjanje patoloških akumulacija.
Suvi lokvanj je odličan astrigent za uklanjanje toksina iz sistema, dok biljna sluz koju poseduje ima veoma umirujuće dejstvo na sluznicu, oblaže i tonira tkivo. On izvlači, čisti, otklanja bol i upalu ulcerisanih površina, unutra i spolja. Uspešan je u lečenju raka materice.
Lekovita upotreba: Upaljeni tumori, ranjava mesta, ranjave ili upaljene desni, drozd, problemi sa želucem (posebno odojčad), leukoreja, prolaps materice, opuštena vagina, ulceracija cerviksa, upala, dijareja, dizenterija, katar bešike, iritacija prostate, površinska iritacija, gonoreja, kancer materice, gnojna upala kože i potkožnog tkiva, apscesi, čirevi, tumori, infekcije, sifilis, skrofula, zapaljenje uretre, bolovi u očima, upala očiju, akutni nekrotizirajući ulcerozni gingivitis, bronhijalni problemi, hidropsija, bubrežni problemi, bolni otoci, ulceracije usta i usni, posekotine, povrede, bezbolni čirevi koji su simptomi sifilisa, oguljenje prepucijuma i vagine.
Preparati: Esencija, tečni ekstrakt, infuzija, prah, tinktura.
Doziranje:
Esencija: 1-2 supene kašike ili više.
Tečni ekstrakt: 1/2-1 čajna kašičica (30-60 kapi).
Infuzija: 2-4 supene kašike, 3 do 4 puta dnevo između obroka.
Prah: 2 g (približno 1/2 čajne kašičice ili 30 zrna).
Tinktura: 1/2-1 čajna kašičica (30-60 kapi).
PRIMENA U LEKOVITE SVRHE
Analna
Stomačni problemi odojčadi: Koristiti infuziju za toplo ubrizgavanje.
Dijareja, dizenterija: Koristiti esenciju bez zaslađivanja za hladno ubrizgavanje.
Oralna
Rak materice: Popiti esenciju i koristiti esenciju za vaginalno ubrizgavanje.
Katar bešike, iritacija prostate: Davati samo esenciju ili kombinovati sa drugim pogodnim diureticima.
Kožna
Oblog: Koristiti listove i sveže korenje, oprati i očistiti temeljno; zdrobiti ili sitno iseckati, zagrejati u rerni na ploči ili tanjiru; staviti na malo gaze ili odgovarajućeg materijala i primeniti. Menjati često onoliko koliko je potrebno; nekoliko kapi eukaliptovog ili eukaliptusovog ulja će povećati moć izvlačenja.
Gnojna upala kože i potkožnog tkiva, tumori, skrofule, skrofulni čirevi, čirevi usta i grla, upaljena koža i sluznica, infekcija, rak: Primeniti oblog od svežeg korena i listova; takođe jaka esencija čini odličnu bazu za mešanje drugih sastojaka zarad aplikacije; prah je često mešan u jednakim delovima sa lanom ili crvenim brestom u prahu.
Ranjave noge i rane: Esencija pravi odličan losion.
Akutni nekrotizirajući ulcerozni gingivitis i ulceracija usta i usni: Koristiti esenciju ili infuziju za ispiranje.
Očni bolovi, oftalmija: Koristiti infuziju za pranje.
Povrede, posekotine: Zgnječeno lišće primenjeno direktno je veoma lekovito.
Vaginalna
Leukoreja, prolaps materice, opuštena vagina, ulceracija cerviksa, itd.: Koristiti esenciju za ubrizgavanje u matericu.
Površinska iritacija, bezbolnih čireva koji su simptomi sifilisa, oguljenje prepucijuma i vagine: Naneti prah od korena na zaraženi predeo.
LEKOVITE FORMULE
Zapaljenje materice
15 g suvog lokvanja (Nymphaea odorata)
15 g korena gaveza (Symphytum officinale)
15 g kore crvenog bresta (Ulmus rubra; U. fulva)
15 g uve (Arctostaphylos uva-ursi)
15 g korena divljeg jama (Dioscorea villosa)
30 g soka ili praha sladića (Glycyrrhiza glabra)
1/4 čajne kašičice kajenske paprike (Capsicum frutescens; C. minimum)
Preparat: Potopiti sve sastojke, osim kajenske paprike 20 minuta u 1 l vode; procediti dok je toplo preko kajenske paprike, pokriti i ostaviti da se ohladi; zasladiti po ukusu, staviti u flašu i čuvati na hladnom mestu.
Doziranje: 60 ml 3 do 4 puta dnevno.
Napomena: Pacijent treba da obrati pažnju da ne podiže teške stvari i da čuva stopala toplim i suvim.
Leukoreja
(beličasta)
30 g suvog lokvanja (Nymphaea odorata)
30 g gaveza (Symphytum officinale)
15 g divljeg geranijuma (Geranium maculatum)
15 g ženske osvežavajuće kombinacije
Preparat: Krčkati prve tri biljke 20 minuta u 1 l vode, dodati žensku restorativnu kombinaciju i krčkati još 5 minuta, procediti; dodati med po ukusu; ostaviti da se ohladi, flaširati i čuvati na hladnom mestu.
Doziranje: 60 ml 3 puta dnevno.
Prijatne kombinacije: Suvi lokvanj se dobro kombinuje sa crvenim brestom i lanom.
Karakteristike pri rastu: Višegodišnja biljka, uobičajeno se nalazi od Nove Škotske do Floride i naročito Luizijane i po drugim mestima u SAD-u; raste u mirnim vodama, ribnjacima, močvarama, jezerima, sporim potocima; cveta u periodu jun-septembar.
Branje: Najbolje vreme za branje je u jesen, kada je suvo i kada je sveža voda u barama nisko.
Sestrinske biljke:
– Engleski beli lokvanj (Nymphaea alba); koren, takođe listovi, koriste se u lekovite svrhe slično kao i suvi lokvanj (N. odorata).