Latinski naziv: Spigelia marilandica
Karakteristike po kojima se prepoznaje u prirodi:
Stabljika ā nekoliko stabljika, glatke, na dnu su zaobljene, a gore Äetvrtaste; 30 cm do 60 cm visine, jarko crvene boje.
Listovi ā nekoliko, naspramni, sedeÄi, jajoliko-kopljastog oblika (pri vrhu su zaÅ”iljeni, a pri osnovi uÅ”iljeni) i glatki.
Cvetovi ā nekoliko, veliki, spolja purpurno crveni, iznutra žuÄkasti, venÄiÄi su izduženi kao pruÄe i zavrÅ”avaju se u rascvetanim laticama koje su zvezdastog oblika, raÄaju se u sjajnom crveno-ružiÄastom Å”iljku na jednoj strani stabljike, iznad listova, gde okružuju sam plod biljke.
Plod ā dvostruka kapsula koja sadrži mnoÅ”tvo semenja.
Koren ā rizom, raste horizontalno, tamnobraon boje, na gornjem delu ima ožiljke u vidu kupe (koje izrastaju iz stabljika od prethodnih godina), na donjoj strani ispuÅ”ta mnoÅ”tvo korenÄiÄa, dužine od 1 cm do 5 cm, debljine od 2 mm do 1,7 cm, gusto isprepletani, Ävornovati, vijugavi (zavojiti), kratke i krte frakture, beliÄaste boje drveta i tamnobraon srži, Äelije drveta imaju spiralne mrlje; korenÄiÄa ima mnogo i oni su tanki, krti, izduženi, i svetlije boje od samog rizoma.
Prah je sivo-smeÄe boje.
Ukus ā gorak, slatkast, opor, izaziva blagu muÄninu.
Miris ā pomalo aromatiÄan.
Delovi biljke za upotrebu u lekovite svrhe: Koren, biljka.
Lekovito dejstvo: Antihelmintik (teanifugid, vermifugid) kod odraslih i kod dece. Ova biljka je bezbedna za upotrebu i ne nanosi nikakvu Å”tetu ukoliko se primenjuje ispravno. Delotvorna je za izbacivanje i ÄoveÄije gliste i pantljiÄare; obiÄno se dodaje sena, kao purgativ agens, Å”to ubrzava i pomaže delotvornost.
Lekovita upotreba: PantljiÄare i ÄoveÄije gliste.
Preparati: TeÄni ekstrakt, infuzija, prah, tinktura. Rozi koren se obiÄno kombinuje sa purgativima kao Å”to je sena i/ili u formulama sa drugim antihelmintik agensima. Snaga rapidno opada sa godinama.
Doziranje: PoÅ”to je rozi koren izuzetno jaka biljka, mora da se primenjuje kao Å”to je naznaÄeno.
TeÄni ekstrakt: 1/4-1 Äajna kaÅ”iÄica.
Infuzija: 180 ml do 240 ml ujutru i uveÄe; deca: 1 supena kaÅ”ika ujutru i uveÄe.
Prah: 1-2 Äajne kaÅ”iÄice; deca (4 godine i starija): 650 mg do 1300 mg.
Tinktura: 1/2-1 Äajna kaÅ”iÄica.
LEKOVITE FORMULE
SmeŔa infuzija od rozi korena
30 g rozi korena (korena ili same biljke) (Spigelia marilandica)
15 g listova sene (Cassia acutifolia; C. angustifolia)
15 g semena moraÄa (Foeniculum vulgare)
Preparat: Biljke preliti sa 500 ml kljuÄale vode, biljke poklopiti i ostaviti da odstoje u vodi 20 minuta; procediti i zasladiti.
Doziranje: 1 Å”olja ujutru i uveÄe; deca: 1 supena kaÅ”ika ujutru i uveÄe.
Antihelmintik prah od rozi korena
(posebno blagotvoran za decu)
2 Äajne kaÅ”iÄice rozi korena u prahu (Spigelia marilandica)
2 Äajne kaÅ”iÄice miriÅ”ljave pepeljuge u prahu (Chenopodium anthelminticum)
1,3 g krkavine u prahu (Rhamnus purshiana)
Preparat: Dobro izmeŔati biljke i podeliti na 12 jednakih doza (svaka doza treba da sadrži približno 1 g).
Doziranje: Deca: 1 doza 3 do 4 puta dnevno, dok sva koliÄina pripremljenog preparata ne bude upotrebljena (da bi deca htela da progutaju preparat, treba ga izmeÅ”ati sa medom, sirupom, melasom ili džemom). Isti postupak ponoviti joÅ” jednu nedelju, ili duže, sa ciljem da se uniÅ”te mladi paraziti koji su se možda izlegli iz jajaÅ”aca koja su zaostala u crevima. Ukoliko u rektumu postoji svrab, on se može ukloniti upotrebom malog klistira (ubrizgavanje) preparata koji se pravi od tople vode u kojoj je smrvljen beli ili crni luk, a zatim je ta voda proceÄena. SpoljaÅ”njost rektuma uvek održavati Äistim sapunom i vodom. Svrab u genitalnim organima može da bude indicija da su paraziti migrirali u te delove tela, pa se veÄ pomenuta injekcija vode u kojoj je smrvljen beli ili crni luk može primeniti na te delove tela.
Napomena: Bilo koja dobra biljka katartik kao Å”to je ameriÄka mandragora, sena ili krkavina može da se upotrebi, meÄutim mi ne preporuÄujemo ricinusovo ulje za unutraÅ”nju upotrebu. Upotrebom ovih pomenutih jakih biljaka nikako se ne sme dati prejaka doza. Samo kada se slede uputstva za upotrebu tih biljaka one su bezbedan i pouzdan lek.
DeÄije i ÄoveÄije gliste
30 g rozi korena u prahu (Spigelia marilandica)
30 g tucanog semena miriŔljave pepeljuge (Chenopodium anthelminticum)
30 g listova sene (Cassia acutifolia; C. angustifolia)
15 g vrele usne (Chelone glabra)
1 Äajna kaÅ”iÄica tucanog semena anisa (Pimpinella anisum)
Preparat: Ostaviti biljke da se natapaju u 1 l vode; nakon 2 sata, procediti vodu, zasladiti, flaÅ”irati i Äuvati na hladnom mestu.
Doziranje: 90 ml, 3 do 4 puta dnevno; deca: 60 ml, 4 puta dnevno na prazan stomak.
Topli Äaj
15 g rozi korena (Spigelia marilandica)
15 g korena navale (Dryopteris filix-mas)
15 g izmrvljenog semena slatinskog pelina (Artemisia santonica)
15 g listova sene (Cassia acutifolia; C. angustifolia)
15 g istucanog semena moraÄa (Foeniculum vulgare)
15 g crnog jasena, eksudacija (Fraxinus ornus)
Preparat: Ukoliko se ne upotrebljava prah biljaka, obavezno istucati korenje i samleti semenje. Potom biljke preliti sa 1 l prokljuÄale destilovane vode; bilje u vodi dobro poklopiti i ostaviti da se tako natapa 20 minuta; potom procediti teÄnost i dobro je zasladiti, a zatim flaÅ”irati i Äuvati na hladnom mestu.
Doziranje: 1 Ŕolja (180 ml), 2 do 4 puta dnevno; deca: 2 supene kaŔike do 60 ml, 3 do 4 puta dnevno zavisno od uzrasta deteta.
Karakteristike pri rastu: ViŔegodiŔnji koren, jednogodiŔnja stabljika; ova biljka raste u južnim i jugozapadnim delovima SAD-a; raste na bogatom i suvom zemljiŔtu i to na obodima Ŕuma, cveta od maja do jula.
Branje: Ova biljka se bere u jesen. Bere se celokupna biljka (lakŔe je razlikovati koren sa biljkom koja je na njemu, nego prepoznati sam koren koji nekada ume da bude izmeŔan sa drugim supstancama).
Sestrinske biljke:
ā (Spigelia anthelmia); koren: lekovito dejstvo je jaÄe nego kod rozi korena; naÄena je u Zapadnim Indijama i severnom delu Južne Amerike, raste obilno u tropskom pojasu, jednogodiÅ”nja biljka sa sliÄnim svojstvima kao rozi koren, raste do 60 cm visine, a njena snaga iziskuje pažnju pa je stoga treba primenjivati u manjim dozama nego rozi koren.
ā Floks (Phlox carolina); koren: sliÄnih svojstva ali manje lekovite vrednosti kao antihelmintik nego rozi koren.
ā Glatki floks (Phlox glaberrima); koren: podseÄa na rozi koren i koristi se u nekim mestima kao antihelmintik, a podvrste iz grupe Phlox se Äesto meÅ”aju sa rozi korenom.
ā (Phlox ovata); koren.