Latinski naziv: Artemisia santonica
Karakteristike po kojima se prepoznaje u prirodi:
Stabljika – mala i polu-žbunasta biljka; grana se od krune, nekoliko (6-8) uspravnih, cvetajuća, visine 30 cm, lisnata u početku, dlakava ili glatka.
Listovi – 1,5 cm dužine, dlakavi u ranom dobu, kasnije sivkasti.
Cvetovi – glave (uobičajeno nazivane “semena”) od 2 mm do 4 mm dužine, 1 mm širine, sivkasto-zeleni ili žućkasto-zeleni (prelazeći u braonkastu vremenom), duguljasto-ovalni, blago spljošteni, tupi, glatki i sjajni; svaki ima 12-18 duguljasto-ovalnih listića, blizu su i preklapaju se, nose žutu žlezdu na površini; središnja rebra obuhvataju 3-5 osnovnih cvetova, bez maljavosti; na prvi pogled kada se osuši neraširene cvetne glave izgledaju kao braonkasta grebenasta semena.
Koren – zamršen, kvrgav, fibrozan.
Ukus – gorak, aromatičan.
Miris – karakterističan, jak.
Delovi biljke za upotrebu u lekovite svrhe: Nerašireni cvetni pupoljci ili glave.
Lekovito dejstvo: Antihelmintik, stimulans, stimuliše protok krvi u oblasti karlice i materice.
Lekovita upotreba: Protiv glista (pantljičastih, valjkastih, igličastih).
Preparati: Esencija, tečni ekstrakt, infuzija, prah.
Doziranje:
Esencija: 1 supena kašika do 60 ml.
Tečni ekstrakt: 1/2-1 čajna kašičica.
Infuzija: 60 ml do 120 ml.
Prah: 650 mg do 2 g.
PRIMENA U LEKOVITE SVRHE
Povremeno će promeniti urin u žućkastu (kiselu) ili crvenkastu (alkalnu) nijansu.
LEKOVITE FORMULE
Ova biljka može biti zamena za antiparazitske lekove u formulama gde je korišćen jerusalimski hrast ili epazote.
Karakteristike pri rastu: Višegodišnja biljka, ruska varijacija primorskog pelina sa prirodnim staništem u severnom Turkestanu, Sibiru i kineskoj Mongoliji na prostranim kirgijskim stepama (naročito blizu Šimkenta).
Branje: Bere se pre nego što se cvetni pupoljak rascveta u julu i avgustu. Dostavlja se na veliki bazar u Nižnji-Novgorod, zatim na pijacu u Moskvu, potom u Lenjingrad pa u Zapadnu Evropu.
Sušenje i čuvanje: Cvetovi koji se izlažu svetlosti i vazduhu uskoro postaju braon i nedelotvorni, iz tog razloga treba da se čuvaju u odgovarajućim kontejnerima, mračnim i hermetički zatvorenim.
Srodne biljke: Meksički čaj, jezuitski čaj ili mirišljava pepeljuga (Chenopodium anthelminticum); semena, ulje i takođe biljka. Američke kao i evropske biljke nazivaju se jednostavno”crv-seme” (wormseed) i iako imaju slično terapeutsko dejstvo protiv crevnih parazita, pa se često koriste kao zamena. Treba biti pažljiv pri razlikovanju.