- Dr Nil Nidli
-
by cpm
Za osobe koje imaju višak kilograma započinjanje programa za smanjenje težine može značajno da doprinese sniženju krvnog pritiska. Krvni pritisak će se obično spustiti koliko god ga ishrana siromašna solju spusti. Pacijenti sa hipertenzijom ne moraju da ostvare optimalnu težinu da bi došlo do sniženja krvnog pritiska. Samo započinjanje programa za smanjenje težine i umanjenje težine za oko 2,5 kilograma značajno će sniziti krvni pritisak u većini slučajeva. Međutim, da bi se efekat održavao, osoba mora da ostane na programu za smanjenje težine dok se ne dostigne idealna težina. Jednostavan plan od četiri koraka se prepisuje većini pacijenata sa viškom kilograma kako bi ostvarili svoju željenu težinu:
1. Bez užina. Piti samo vodu između obroka.
2. Jak doručak i umereni ručak. Odstranjivanje večernjeg obroka. Ako nešto “mora” da se pojede uveče, sveže voće je sve što je dozvoljeno.
3. Odstranite ili bar u velikoj meri umanjite prerađeni šećer i slobodne masti ili masnu hranu u ishrani, istovremeno ističući hranu bogatu vlaknima.
4. Dnevno umereno vežbanje približno 45 min na dan.
Praktično svi moji pacijenti koji se drže ovog jednostavnog programa ostvaruju dugotrajno smanjenje težine.
Vežbanje
Vežbanje koje aktivira srce i pluća značajno snižava krvni pritisak kod pacijenata sa hipertenzijom. U jednom istraživanju, 18 osoba koje su se malo kretale i koje su imale povišeni krvni pritisak završile su 16-onedeljni program vežbanja. Tokom programa su vozili sobni bicikl tri dana sedmično oko 45 minuta dnevno. Vežbali su umerenim intenzitetom (60 do 80 procenata od svoje predviđene maksimalne stope srčanog rada). Posle četvoromesečnog programa, prosečni sistolni krvni pritisak se snizio 7 mm, a prosečni dijastolni pritisak 5 mm. Program vežbanja je takođe pomogao sprečavanju da njihov krvni pritisak poraste na preveliki nivo tokom vežbanja. Njihov prosečni sistolni krvni pritisak pri vežbanju je bio 19 mm niži, a dijastolni 10 mm niži nego pre uvođenja programa vežbanja.