• 1
  • 0

SIMPTOMI

 
Svarb u nosu, grlu i očima, curenje ili zapušenost nosa, bol u glavi i sinusima, zamagljen vid, crvenilo i svrab očiju, zaostajanje šlajma i sluzi u nosu i grlu, čist vodeni izlivak iz nosa i očiju, kijavica i uznemirenost.
 

UZROCI

 
Najčešći uzrok je  udisanje buđi ili polena iz biljaka, od kojih je najgori onaj iz trave i ambrozije. Polen iz ambrozije je uzrok u 75% slučajeva u Americi, koji se javlja sezonski (proleće ili jesen), u skladu sa razvojnim ciklusima biljke.
 
Pojedini ljudi, pak, pate od alergija tokom cele godine, pošto su osetljivi na prašinu, perje i životinjske dlake. Za njih se kaže da pate od „godišnjeg alergijskog rinitisa“. Pogledajte poglavlje „Alergije“ iznad za više korisnih informacija o tome.
 
Telo uvek pokušava da se očisti od toksina i prljavštine. Ako ishrana ne sadrži dovoljno hranljivih sastojaka, ili ako se osoba prejeda (na primer, jede hranu poput mlečnih proizvoda, sladoleda, šećera i proizvoda od belog brašna), telo postaje opterećeno i ne može da se izbori sa iritacijom polena iz vazduha. Samo na Srednjem Zapadu SAD-a, tokom avgusta i septembra, četvrt miliona tona polena proleti tamošnjim predelima.
 

PRIRODNI LEKOVI

 
– Najefikasniji lek jeste da se izbegavaju iritanti, tj. izazivači alergije. Treba da otkrijete koji su najveći iritanti u vašoj ishrani. Namirnice sa dosta histamina izazivaju alergije. Odstranjivanjem ovih namirnica alergija će se povući.
 
Namirnice sa dosta histamina: alkohol i fermentisani napici, fermentisana hrana kao što je kiseli kupus i jogurt, suvo voće, avokado, patlidžan, spanać, procesuirana i dimljena mesa, školjke, sir.
 
Namirnice koje ne sadrže histamin, ali podstiču njegovo lučenje u organizmu: paradajz, pšenične klice, pasulj, čokolada, orašasti plodovi (posebno orasi, indijski orasi i kikiriki), boje za hranu i aditivi
 

ISHRANA

 
– Pojedinima je pomoglo uzimanje tableta jestivog kvasca dva meseca pred sezonu polenske groznice.
 
– Drugima umnogome pomažu velike količine vitamina C, oko 200 mg i više svakog dana, ali iz prirodnih izvora.
 
– Vitamin A je od najveće važnosti za pravilno funkcionisanje respiratornog sistema. B vitamini (naročito B6 i B12) pomažu telu da proizvede interferon, koji štiti telo od alergena.
 
– Važni su i kalcijum, magnezijum, kalijum, selen i cink.
 
– Obavezno jedite zeleno lisnato povrće. Ishrana treba da se sastoji od dosta vlakana. Jedite i žitarice u celom zrnu, orašaste plodove i mahunarke. Ako ste alergični na ambroziju, nemojte jesti dinju, jer ona sadrži proteine koje ima i ambrozija.
 
– Uzrok problema može biti u ishrani sa mnogo masti i koncentrisanih ugljenih hidrata, pa zato prelazak na ishranu s malo masti i bez šećera kod mnogih donosi olakšanje u slučaju polenske groznice.
 
– Uzmite da jedete nerafinisani sirov med. On je bogat polenom. Nekoliko sedmica pre nego što očekujete da počnu napadi polenske groznice, uzmite da jedete med sa saćem tokom tri dana, zatim, napravite pauzu od tri dana, onda nastavite opet da ga jedete tri dana, i tako u krug. Taj med bi trebalo da bude iz vašeg kraja.
 
– Mnogima je pomoglo kada su svaki drugi dan jeli samo sveže voće i povrće.
 
– Pijte najmanje 1-2 čaše svežeg soka od povrća dnevno (od šargarepe, kupusa, celera, peršuna, spanaća, paadajza).
 
– Unosite i tirozin (vsta aminokiseline), jer on pomaže u sprečavanja nastanka polenske groznice usled polena iz trave.
 
– Ekstrakt iz semena grožđa sadrži PCO – vrstu bioflavonoida sa snažnim antialergijskim dejstvom, koji jača ćelijske membrane bazofila i mastocita, a koje sadrže alergijska jedinjeja, time sprečavajući prejaku reakciju na polen.
 
– Nemački naučnici su otkrili da će konzumacija tri banane obezbediti dovoljno magnezijuma da se zaustavi napad polenske groznice.
 
– Svakog jutra i večeri uzimajte po jednu kašičicu izrendane kore limuna ili pomorandže, zaslađene sa medom.
 
– Poznato je da konzumiranje jednog malog češnja belog luka na svakih 6 sati ublažava kongestiju nastalu zbog polenske groznice.
 
– Jedenje rotkvi dobro deluje protiv zapušenosti i curenja iz nosa.
 
– Alkoholna pića pogoršavaju alergijske reakciju kod pojedinih ljudi. Tokom sezone polenske groznice nemojte jesti lubenice i mango, jer oni spadaju u istu porodicu biljaka kao i ambrozija.
 
– Nemojte konzumirati gazirana pića, kafu, duvan, čokoladu, torte i kolače, mlečne proizvode, rafinisanu hranu, belo brašno, šećer, masnu i brzu hranu.
 

LEKOVITO BILjE

 
– Čaj od biljke vidac ublažava simptome polenske groznice kod dece, poput curenja iz nosa i vlažnih očiju.
 
– Bosvelija je indijska biljka koja ublažava upalu i alergijske simptome.
 
– Tokom sezone polenske groznice u biljne tečnosti koje pijete stavljajte po jednu kašičicu ginsenga u prahu.
 
– Čaj od mate (2-3 lašičice u 480 ml vruće vode) ublažava alergijske simptome. Pijte ga između obroka.
 
– Udišite paru od čaja od eukaliptusa i/ili majčine dušice (30 g u jednoj šolji provrele vode), kako biste otpušili nos.
 
– Piskavica pomaže da se iz tela ukloni stvrdnuta sluz. Beli luk uništava bakterije u telu, a ljutić pomaže da se otklone toksini iz digestivnog trakta.
 
– Tokom sezone polena, svakog dana pijte po 1-2 čaše čaja od crvene deteline ili piskavice, ili uzimajte po dve kapsule zamrznute i osušene koprive. To je pomoglo mnogim ljudima.
 
– Dr Kristofer preporučuje sledeću formulu: pomešajte po jednu šaku blaženog čkalja, povratića i gorčice (gorke deteline), pa dodajte po 5 kašičica korena lincure i kore gorke pomorandže. Kuvajte 10 minuta u litri vode, pustite da se ohladi, iscedite, pa stavite u flašu. Uzimajte po jednu kašiku sa čašom vode nakon obroka u podne i večere. 
 
– Listovi divizme gode sluzokoži organa i štite je, time sprečavajući upijanje alergena preko nje.
 
– Biljka očajnica direktno utiče na proces disanja proširujući krvne sudove i delujući protiv efekta serotonina. Time ista pomaže i u ublažavanju bilo kakvih poremećaja disanja.
 

OSTALO

 
– Voda pročišćava telo. Zato je pijte u dovoljnim količinama. Dosta vode može da se izgubi kijanjem i curenjem iz nosa. Popijte svakog dana najmanje dva litra čiste vode (deo mogu da čine sveže ceđeni sokovi od voća ili povrća).
 
– Fizička aktivnost otpušava nazalne kanale, jer jača krvne sudove.
 
– Vruća kupka stopala isto otpušava nazalne kanale.
 
– Razmislite i o tome da primena hladnih obloga na čelo, isceđenih iz ledene vode, pruža veliko olakšanje. Menjajte obloge čim se ugreju. Do olakšanja dolazi nakon otprilike 45 minuta, ali vi možete nastaviti sa primenom do 3 sata, a onda, sa pauzama i do 6 sati. Kod pojedinih ljudi posle ovoga nije bilo napada polenske groznice tokom te godine.
 
– Ojačajte imunitet i pročistite krv i debelo crevo. Zdravi sinusi imaju vlažnu sluzokožu sličnu onoj u ustima, i oni mogu da otklone polen i druge iritante iz nosnih šupljina, te da ih gurnu niz grlo u želudac, gde bivaju neutralisani.
 
– Čuvajte se nazeba, jer on sužava krvne sudove pod kožom i odvodi krv u druge delove tela, uključujući nosne šupljine, time dovodeći do oteknuća sinusa i posledično do pogoršanja simptoma.
 
– Prekrijte dušeke i jastuke sa plastičnim materijalom. Izbegavajte posteljine i od vune i nameštaj od konjske dlake. 
 
– Ako imate kućnog ljubimca, održavajte ga čistim, očešljanim i zdravim, i često menjajte kavez/kućicu ili očistite mesto na kojem spava.
 
– Nemojte kositi travu tokom sezone polena, i izbegavajte prostor sa sveže pokošenom travom.
 
– Nemojte iznositi posteljinu napolje na sušenje, jer tako će skupiti polen.
 
– Postanite „ekspert za polen“, naučite gde i kada ima najviše polena. Kada je koncentracija polena velika, ostanite u kući u provetrenoj sobi.
 
– Pre nego što se kojim slučajem odlučite da uzimate antihistaminske lekove protiv polenske groznice, pročitajte dugačku listu njihovih neželjenih efekata. Isto važi i za drugi lek koji se prepisuje – steroide; međutim, ako on nije bezbedan za sportiste, onda nije bezbedan ni za nas ostale.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *