Blog
Kako uzgajati borovnice kod kuće
- CPM Urednik
- Ostalo
Kategorije
- Blogovi (253)
- Dr Džon Kristofer (207)
- Dr Nil Nidli (34)
- Dr Ričard Šulc (9)
- Dr Robert Mendelson (3)
- Lečenje bolesti (300)
- Alergijske bolesti (9)
- Autoimune bolesti (7)
- Bolesti povezane sa ishranom (7)
- Degenerativne bolesti (4)
- Endokrine i metaboličke bolesti (4)
- Hronične bolesti (2)
- Infektivne bolesti (2)
- Kancerogene bolesti (16)
- Mentalne bolesti (6)
- Prirodne metode lečenja (205)
- Psihičke bolesti i stanja (6)
- Rak – prirodno lečenje (16)
- Razne bolesti (49)
- Traumatske bolesti i povrede (2)
- Lečenje organa (52)
- Bubrezi i bešika (5)
- Grlo, nos i sinusi (2)
- Higijena tela (1)
- Imunitet (2)
- Jetra i žučna kesa (3)
- Koža, kosa i nokti (5)
- Mišići i kosti (6)
- Mozak i nervi (3)
- Muški reproduktivni organi (2)
- Oči i uši (2)
- Ostali organi (5)
- Pluća i organi za disanje (3)
- Srce i krvni sudovi (3)
- Želudac i creva (5)
- Ženski reproduktivni organi (2)
- Žlezde i hormoni (3)
- Zubi i desni (1)
- Ostalo (326)
- Prirodna medicina (363)
- Videoteka (119)
- Dokazi stvaranja (44)
- Dr Ričard Šulc (14)
- Dr Šang Li (16)
- Dr Walter Veith (15)
- Nikola Marković (30)
- Živeti u skladu sa prirodom (1.173)
- Duhovni vodič (146)
- Recepti zdrave hrane (458)
- Studije i nova saznanja (282)
- Vitalnost i fitnes vodič (21)
- Vodič za zdrav život (196)
- Zdrava ishrana (72)
Postoji jedno mnogo dobro rešenje rešenje za ovaj problem: borovnice mogu da se lako uzgajaju kod kuće, a ako se desi da previše rodi i da nemožete da pojedete sve plodove, možete je zamrznuti za upotrebu tokom cele godine i koristiti je u palačinkama, smutijima, sladoledima i slično. U donjem tekstu možete pročitati o osnovama uzgoja ove biljke.
Izbor vrste borovnice za uzgoj
Ovo bi moglo doći kao iznenađenje za nekoga ko nema puno baštenskog iskustva, ali u stvari postoji dosta različitih vrsta borovnica koje se mogu izabrati! Najbolje je da izvršite izbor na osnovu klime u kojoj će grm trebati da raste. Borovnica sorte duke je jedna od najboljih jer izdržava temperaturu do -25 stepeni celzijusa dok su, na primer, plodovi sorte spartan izuzetno krupni i ukusni, izbor je na vama.
Priprema zemljišta, sadnja i zalivanje
Kao što svaki baštovan zna, odabir dobrog zemljišta je jedan od najvažnijih koraka. Žbunovi borovnice vole kiselu zemlju sa pH oko 4-5, pa ako se tokom testiranja zemlja pokaže kao alkalna (oprema za testiranje pH vrednosti zemljišta je dostupna u svim poljoprivrednim apotekam),najbolje je koristiti kiseli materijal kao što je šumski treset, borove iglice ili opalo hrastovo lišće .
Kad se rupa u koju borovnicin grm treba biti zasađen iskopa, najbolje je dodati nekog organskog materijala da bi prehranili biljku i pomogli joj da raste. Ne kopajte rupu koja je dublja od saksije u kojoj je biljka prethodno bila. Postavite malč od borovih iglica ili lišća, što će pomoći da pH zemljište dostigne odgovarajuće vrednosti, ali će takođe sprečiti da korov obraste oko ili između grmlja.
Koliko često će biti potrebno zalivanje zavisi od tla, izloženosti, vremenskih uslova i mnogih drugih faktora. Najbolje je da često proveravate zemljište oko borovnica i da zalivate samo toliko da bude vlažno, nikako natopljeno.
Obavezno ograditi!
Kako se borovnice razvijaju i sazrevaju, ljudi nisu jedini zainteresovani za njihove ukusne plodove! Zaštitite svoje biljke tako što ćete ograditi zamlju na kojoj su zasađene, najbolje sa metalnom žičanom mrežom, koja može da zadrži životinjice koji bi volele da pojedu borovnice van vaše zemlje!
Ako je zemljište, zalivanje, zagrtanje biljaka i đubrenje dobro urađeno, ne bi trebalo biti problema sa berbom borovnica tokom leta, trebalo bi da berete velike količine njenih plodova. Uzgajanjem kod kuće ne samo što ćete uštedeti novac, već ćete sebi obezbediti i mnogo ukusnije plodove nego iz prodavnice!
Skorašnji komentari