• 410
  • 0
Situacija je drugačija sa đubrivom životinjskog ili sintetičkog porekla. Prirodni kompost ima visok sadržaj humusa koji zemlju čini plodnijom.

Recept je jednostavan: sakupite zelene otpatke, ostatke ubranih plodova i otpatke preostale posle čišćenja voća i povrća. Ostatke hrane ne treba stavljati u kompost!

Dok bakterije, gljivice, crvići i druga vredna živa bića ne pretvore sakupljen materijal u đubrivo čiji miris podseća na šumsku zemlju,  kod otvorenih posuda za kompost prođe oko 6-9 meseci.

Truljenje se odvija u više faza. Ovaj proces možete lako da kontrolišete kada su posude otvorene. Kod zatvorenih termokompostera ovaj uvid je otežan, npr. ako je kompost suviše suv ili vlažan i proces truljenja se  prekine. Ukoliko suv i vlažan zeleni otpad prvo pažljivo promešate i složite sloj po sloj, termokomposter neće biti potreban. Zahvaljujući višim temperaturama, biljni materijal brže truli i trebalo bi da sačekate najviše 3-4 meseca dok se ne iskoristi gotov zreo kompost iz donjih delova posude.

Na donjem video materijalu možete ukratko pogledati jako dobar i praktičan primer kako da napravite dobar kompost:

{youtube}dWfOkbhqL04{/youtube}

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *