Blog
Đumbir – čudesna biljka
- CPM Urednik
- Zdrava ishrana
Kategorije
- Blogovi (253)
- Dr Džon Kristofer (207)
- Dr Nil Nidli (34)
- Dr Ričard Šulc (9)
- Dr Robert Mendelson (3)
- Lečenje bolesti (300)
- Alergijske bolesti (9)
- Autoimune bolesti (7)
- Bolesti povezane sa ishranom (7)
- Degenerativne bolesti (4)
- Endokrine i metaboličke bolesti (4)
- Hronične bolesti (2)
- Infektivne bolesti (2)
- Kancerogene bolesti (16)
- Mentalne bolesti (6)
- Prirodne metode lečenja (205)
- Psihičke bolesti i stanja (6)
- Rak – prirodno lečenje (16)
- Razne bolesti (49)
- Traumatske bolesti i povrede (2)
- Lečenje organa (52)
- Bubrezi i bešika (5)
- Grlo, nos i sinusi (2)
- Higijena tela (1)
- Imunitet (2)
- Jetra i žučna kesa (3)
- Koža, kosa i nokti (5)
- Mišići i kosti (6)
- Mozak i nervi (3)
- Muški reproduktivni organi (2)
- Oči i uši (2)
- Ostali organi (5)
- Pluća i organi za disanje (3)
- Srce i krvni sudovi (3)
- Želudac i creva (5)
- Ženski reproduktivni organi (2)
- Žlezde i hormoni (3)
- Zubi i desni (1)
- Ostalo (326)
- Prirodna medicina (363)
- Videoteka (119)
- Dokazi stvaranja (44)
- Dr Ričard Šulc (14)
- Dr Šang Li (16)
- Dr Walter Veith (15)
- Nikola Marković (30)
- Živeti u skladu sa prirodom (1.173)
- Duhovni vodič (146)
- Recepti zdrave hrane (458)
- Studije i nova saznanja (282)
- Vitalnost i fitnes vodič (21)
- Vodič za zdrav život (196)
- Zdrava ishrana (72)
Gotovo da nema kulinarskog časopisa u kojem nećete pronaći recept sa ovim sastojkom, bez obzira na to da li je u pitanju supa, sos, jelo od povrća ili poslastica, dok se kineska i indijska kuhinja ne mogu ni zamisliti bez đumbira.
Đumbir jelima daje aromatičan, osvežavajući i pikantan ukus. Ova gomoljasta biljka iz porodice ljiljana, poreklom iz Kine, je vrlo tražen ali i skup začin, što je zasluga dugog procesa zrenja.
Za oštru, prodornu aromu đumbira, u prvom redu su odgovorna eterična ulja pa se ukus menja u zavisnosti od termičke obrade – od ljutkastog do sladunjavog.
HRANA I LEK
Što se energetske i nutritivne vrednosti tiče, 100 g đumbirovog korena ima oko 80 kcal, 1,82 g belančevina, 0,75 g masnoća i 18 g ugljenih hidrata, minerale – kalijum, bakar, magnezijum i mangan, manje količine vitamina C i B.
Lekovita svojstva đumbira su mnogobrojna – analgetska, antibakterijska, sedativna. Pošto smiruje kašalj često se koristi kao dodatak toplim napicima u hladnim, zimskim danima, a njegova eterična ulja stimulišu nervni sistem i oslobađaju od napetosti.
Odličan je kod sprečavanja nadimanja pa se često dodaje jelima od mahunarki (pasulj, grašak) a vrlo je efikasan i protiv mučnine i povraćanja pa je omiljen začin žena u prvim mesecima trudnoće.
Kurkumin, žuti pigment vrste đumbira (prirodna žuta prehrambena boja, odnosno prehrambeni aditiv E-100) štiti probavni trakt od polipa, a prema novim istraživanjima, koristan je i kod prevencije i lečenja tumora prostate.
Đumbir u kuhinji
Koren svežeg đumbira i sušen đumbir, samleven u prah, su toliko različiti po svojim svojstvima, kao da su u pitanju dve različite biljke. Ukoliko možete da birate, koristite svež đumbir.
Prilikom kupovine, birajte čvrste i glatke izdanke a izbegavajte smežurane i meke na dodir. Svež, neoguljen koren umotan u papirnu salvetu, pa u plastičnu kesu, možete čuvati u frižideru do tri nedelje.
Đumbir u prahu treba čuvati u zatvorenoj staklenoj posudi na hladnom, tamnom i suvom mestu. Đumbir je potrebno oguliti pa ga narendati ili u tankim kolutićima dodati u jelo – na početku pripreme ako želite blag ukus ili pred kraj za rezak i jak ukus.
Zbog prodornog i ljutkastog ukusa budite oprezni prilikom dodavanja – nemojte preterivati, dovoljno je izrezati koren dužine 1 – 2 cm, u zavisnosti od količine koju pripremate.
O lekovitom svojstvu ulja od đumbir kliknite na LINK.
Skorašnji komentari